Καλημέρα συνάδελφε Χάρη,

κι ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου στο θέμα μου και με τη σειρά μου να ζητήσω προκαταβολικά συγνώμη εάν έπρεπε να το αναρτήσω σε διαφορετική ενότητα, αλλά και το ότι το ξαναδιατύπωσα χθες και το ξαναέστειλα αφού το αρχικό μου μνμ λόγω τεχνικών προβλημάτων με το διαδίκτυο δεν κατάλαβα ποτέ εάν το έστειλα τελικά ή όχι και δεν μπορούσα αλλά και δε σκέφτηκα να ελέγξω τα email μου πιο πριν να δω ότι τελικά το έστειλα αλλά είχε μεταφερθεί αλλού. Και πάλι συγνώμη.

Το κατάστημα κατ'αρχήν δε νομίζω να μπορεί να μεταβιβαστεί ως μία ιδιοκτησία βάσει Ο.Α. αφού πλέον είναι 2 ιδιοκτησίες εκτός και εάν δεν ασχοληθώ καθόλου και στην περιγραφή αναγράψω απλά νοτιοδυτικό κατάστημα κι ούτε καν τμ. Αλλά έτσι όμως δεν κάνω τελείως σωστά τη δουλειά που έχω κληθεί να κάνω. Άρα νομίζω ότι θα ήμουν πιο σωστή απέναντι από τον πελάτη μου να τον ενημερώσω για όλο αυτό και να το διαχειριστώ όπως περιγράφω στην αρχική μου ανάρτηση δηλαδή μέσω ενημέρωσης φακέλου.

Όσο για την ευθύνη που μπορεί να φέρει ο ιδιοκτήτης σίγουρα τη φέρει και συμφωνώ μαζί σου, αλλά υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος που λέει ότι πώς θα μπορούσε να ξέρει κάποιος όταν αγόραζε κάτι ότι σε όλο αυτό το πρόβλημα που ονομάζεται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ μετά από χρόνια, θα υπαχθεί κι αυτός σε αυτό, λόγω ενός εσωτερικού τοίχου. Και γι αυτό το λόγο, θεωρώ ότι η δουλειά μου είναι να τον ενημερώσω και να του προτείνω αυτή τη λύση, εάν θέλω να λέγομαι σωστή μηχανικός ή έτσι όπως θέλουν-θέλουμε να ορίζουμε σήμερα τον μηχανικό.

Οπότε θα κάτσω να ξαναδιάβασω και να φρεσκάρω τη μνήμη μου ως προς τις παραγράφους που με παραπέμπεις και εάν δω ότι έχω απορίες θα σε ξαναενοχλήσω.
Δύο απορίες που μου δημιουργούνται τώρα είναι εάν κατάλαβα καλά ότι μου προτείνεις άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δηλ. σαν να έχει γίνει τώρα αυτή η αλλαγή χρονικά κι όχι ενημέρωση φακέλου ή τα'χω μπερδέψει;
Και η δεύτερη απορία που μου δημιουργείται είναι εάν νομίζεις ότι θα είναι και καλύτερο και πιο σωστό να προηγηθεί (ημερομηνιακά) της βεβαίωσης, αυτή η ενημέρωση ή άδεια τεσπα ή δεν έχει καμμία σχέση απολύτως;