Καλησπέρα κι από εμένα συνάδελφοι,

θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας ως προς ισόγειο κατάστημα με Ο.Α. του 96, το οποίο θέλει να μεταβιβάσει ο πελάτης στα ανήλικα παιδιά του.

Δεν υπάρχει η παραμικρή αυθαιρεσία στο κατάστημα. Το μόνο που συμβαίνει είναι ότι ο ενιαίος χώρος καταστήματος βάσει άδειας έχει χωριστεί με τοίχο στη μέση και έχουν δημιουργηθεί 2 ιδιοκτησίες.

Δεν θεωρώ σωστό ή δίκαιο να πληρώσει 500 ευρώ απλά και μόνο κλικάρωντας τη διαφορετική διαμερισμάτωση λόγω αυτού του τοίχου, αφού ο άνθρωπος δεν έχει καμμία απολύτως αυθαιρεσία και για την οποία να φέρει και την ευθύνη. Έτσι το αγόρασε, έτσι έχει μείνει και δεν παραβιάζει πουθενά ούτε δόμηση, ούτε κάλυψη, ούτε χρήση, ούτε ύψος, ούτε τίποτα.

Οπότε θεωρώ τελείως άδικο να κάνω κλικ σε αυτή τη διαμερισμάτωση λοιπόν αλλά το μόνο που φοβάμαι μήπως σε μεταγενέστερη πώληση του καταστήματος αυτό θεωρηθεί από άλλο μηχανικό αυθαιρεσία και αντιμετωπίσει ο πελάτης μου πρόστιμο μεγαλύτερο των 500 ευρώ.

Και συνεχίζω ρωτώντας βάσει και όλων αυτών που έχετε προαναφέρει, έχω το δικαίωμα εγώ ως άλλη μηχανικός να ζητήσω μέσω του πελάτη μου ενημέρωση φακέλου και να βάλω νέο σχέδιο κάτοψης ισογείου με τον τοίχο στη μέση και απλά να αναγράψω πάνω τις μετρήσεις των τετραγωνικών, τις χρήσεις ως καταστήματα και να είμαι κι εγώ αλλά και ο πελάτης μου κατοχυρωμένος;

Η θα μου γυρέψει τίποτα περίεργο η πολεοδομία για αυτή την ενημέρωση.

Σας ευχαριστώ πολύ