Συνάδερφοι, χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Μου ζητήθηκαν να διαστασιολογήσω ως προς το απαιτούμενο πάχος και τους απαιτούμενους δακτυλίους ενίσχυσης (stiffeners) τέσσερις μεταλλικές δεξαμενές για νερό. Επειδή δεν είχα ασχοληθεί παλαιότερα με τέτοιου είδους μελέτη και δεν έχω ανάλογα προγράμματα για ανάλυση, έψαξα στο internet για όμοιες εφαρμογες. Βρήκα λοιπόν ένα αρχείο ονομαζόμενο "Non circular Pressure Vessels" όπου και δίνει ένα παράδειγμα. Παραθέτω το link:
http://www.gowelding.com/pv/square.pdf
Ακολουθώ την ανάλυση του, όπου διαλέγει πάχη λαμαρίνας, διαστάσεις κοιλοδοκών και αποστάσεις μεταξύ τους και κάνει έλεγχο αντοχών. Εκεί που το "χάνω" είναι στο τέλος. Εξάγει δηλαδή το αποτέλεσμα της φόρτισης π.χ. 141.6 N/mm². Με τι το συγκρίνει; Υποθέτω με την αντοχή της διατομής, το όριο διαρροής (yield stress) με έναν συντελεστή ασφαλείας.

Αν υποθέσω λοιπόν πως χρησιμοποιώ κοινό κοιλοδοκό του εμπορίου και όμοια λαμαρίνα (S235???) τι όριο διαρροής υποθέτω; 235 N/mm². Συντελεστής ασφαλείας 1.5, 2 ή τι;

Θεωρείτε ασφαλή την Μέθοδο που ακολουθεί;

Έχω αναπτύξει και ένα απλό προγραμματάκι σε excel που, με την βοήθειά σας, θέλω να βελτιστοποιήσω και να το ανεβάσω.