Έχοντας διαβάσει τα περισσόερα topics που αφορούν τα περί βεβαίωσης αδόμητου οικοπέδου και του απαραίτητου τοπογραφικού, επανέρχομαι στο αρχικό μου post ώστε να ομαδοποιήσω τα συμπεράσματα που έβγαλα. Κάθε βοήθεια ή παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Γνωστός μου μου ζήτησε τοπογραφικό σε εντός σχεδίου και τη βεβαίωση αδόμητου οικοπέδου για να τη δώσει σε συμβολαιογράφο για μεταβίβαση. Το οικόπεδό του ήταν αρχικά διαμπερές με πρόσωπο σε δύο παράλληλους δρόμους. Κάποια στιγμή (πολλά χρόνια πριν) χωρίστηκε σε δύο οικόπεδα με συμβολαιογραφική πράξη (μάλλον για σύσταση καθέτου πρόκειται αλλά δεν ξέρει να μου πει ακριβώς και δε μου έχει δώσει ακόμα χαρτιά) όπου αναφέρει ποιο είναι το δικό του πλέον καθώς και το εμβαδό του. Τοπογραφικό όμως δεν υπάρχει (έχει περάσει πολύς καιρός, ο προηγούμενος συμβολαιογράφος απεβίωσε και μάλλον έχει χαθεί το τοπογραφικό) και δεν υπάρχουν σαφή όρια μεταξύ των δύο οικοπέδων καθώς πλεόν είναι όμορα με πρόσωπο σε κάθε ένα από τους δύο παράλληλους δρόμους και μάλλον ούτε ο ίδιος μπορεί να μου υποδείξει ακριβώς τα όρια (ούτε περίφραξη υπάρχει στο όμορο όριο ούτε τίποτα). Πως πρέπει να κινηθώ για να κάνω το τοπογραφικό αν όντως δε ξέρει τα όρια ενώ ξέρει εμβαδό βάσει αρχικού συμβολαίου? Στο υποθηκοφυλακείο μπορώ να βγάλω καμία άκρη?

Συνεχίζω:

1) Το τοπογραφικό που πρέπει να του δώσω δε χρειάζεται να είναι εξαρτημένο σωστά (εντός σχεδίου για μεταβίβαση)?
2) Για αυτό το τοπογραφικό θα κάνω συμφωνητικό και ΑΠΥ. Χρειάζεται επιπλέον να περάσει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ? Από ότι κατάλαβα όχι. Επίσης, χρειάζεται να πληρώσω ΦΕΜ (καθότι δεν πάει σε δημόσια υπηρεσία) και αν ναι πρέπει να είναι 4% ο προκαταβλητέος φόρος?
3) Η βεβαίωση αδόμητου επίσης δεν πρέπει να περάσει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ σωστά? Μόνο συμφωνηθείσα τιμή, συμφωνητικο (???), ΑΠΥ και ΦΠΑ. ΦΕΜ χρειάζεται να πληρώσω?
4) Για τα δύο παραπάνω (τοπογραφικό, βεβαίωση) πρέπει να κάνω δύο διαφορετικά συμφωνητικά και κατ'επέκταση δύο ΑΠΥ,ΦΠΑ κλπ, ή ένα και για τα δύο?
5) Κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ υπερ πίστεως εννοείται, αλλά αν περάσει κάτι από τα ανωτέρω στο σύστημα του ΤΕΕ χρειάζεται ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ (μάλλον υπερ πίστεως και αυτά έτσι???)
6) Τα όποια συμφωνητικά πρέπει να ακολουθούν τους τελευταίους κανόνες που εξέδωσε το ΤΕΕ όπου πρέπει να τα ανεβάζουμε στο σύστημά του (μόνο εννοείται εφόσον περάσουν αυτά τα δύο έργα από σύστημα αμοιβών ΤΕΕ να υποθέσω).

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.