Καλημέρα συνάδελφοι,
Έχω μια απορία και θα ήθελα την γνώμη σας .
Εχω αγοράσει ένα πρόγραμμα υπολογισμού αμοιβων και φορολογικών το έτος 2004 και από τότε χρησιμοποιώ αυτό το πρόγραμμα και άλλα δυο της ίδιας εταιρείας που αφορούν σε :
1) Ενεργειακές μελέτες
2) Τακτοποίηση Αυθαιρέτων
Και τα τρία προγράμματα είναι κλειδωμένα και για να τρέξουν απαιτούν Δισκέτα Κλειδί
Μέχρι εδώ καμία αντίρρηση , το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν τους είπα ότι η δισκέτα έχει κάποιο πρόβλημα (συγκεκριμένα κολαει μέσα στο drive ) και τους ζήτησα να την αλλάξουμε η απάντηση ήταν:
« …έχουμε κάποιο μικρό αριθμό υπόλοιπων δισκετών που έχει μείνει αλλά δεν είμαστε σίγουροι ότι θα δουλέψουν καλά, ………………εάν θέλετε να αλλάξουμε την δισκέττα με ένα flash disc κλειδί αυτό θα σας κοστίσει 90,00¤ + Φ.Π.Α……»
Σημειώστε ότι έχω πληρώσει το συμβόλαιο συντήρησης του προγράμματος των αμοιβών για όλο το 2012 .( τα άλλα δυο Προγράμματα δεν με συνέφερε το κόστος)
Μήπως ξέρει κανείς εάν αυτό είναι νόμιμο.. να πληρώσω το 20% του κόστους του προγράμματος για να αντικαταστήσω το κλειδί τους . δηλαδή για να προστατευθούν από παράνομη χρήση του λογισμικού τους θα πληρώσω εγώ και ο κάθε εγώ?