Καλημέρα
Σε περίπτωση κτιρίου εντός σχεδίου με άδεια που έχει γίνει αυθαίρετη προσθήκη κατ'επέκταση. Προφανώς θα δώσω νέο Δ.Κ. συντεταγμένο και υπογεγραμμένο από έμενα. Αλλά δεν θέλει και το τοπογραφικό διόρθωση? Στον πίνακα περιγραφής των εισαγόμενων στοιχείων του ΤΕΕ το τοπογραφικό το περιγράφει ως στοιχείο της αδείας? Δίνω το παλιό τοπογραφικό ή συντάσω νέο? Και αν συντάξω νέο το εισάγω στην κατηγορία των στοιχείων της αδείας ή το βάζω μαζί π.χ. με το Δ.Κ. ?
Και θα ήθελα να ρωτήσω και το αντίστροφο. Σε μια πολυκατοικία που τακτοποιώ έναν ΗΥ ή ένα εσωτερικό πατάρι και δεν έχω υπερβάσεις κάλυψης βάζω το διάγραμμα κάλυψης της αδείας χωρίς υπογραφή μου? Γιατί πως θα βάλω την υπογραφή μου σε ένα σχέδιο όταν μπορεί σε ένα άλλο διαμέρισμα να έχει γίνει υπέρβαση κάλυψης και επομένως αυτό το διάγραμμα δεν θα είναι σωστό? Το ίδιο φυσικά ισχύει και για όλα τα υπόλοιπα σχέδια (κατόψεις / τομές / όψεις).
Ευχαριστώ

---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 10:08 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 09:42 ----------

Καλημέρα σας και πάλι
Βιάστηκα να αναρτήσω την ερώτηση μου. Μόλις διάβασα τις οδηγίες για Δ.Κ. και τοπογραφικά και μου λύθηκαν οι απορίες.