Εχω ένα αγροτεμάχιο (γήπεδο) το οποίο ευρίσκεται με φάτσα σε εθνικού δρόμο .Το αγροτεμάχιο αυτό προέρχεται από διανομή και είναι σε γη ΑΓΡΟΤΙΚΗ υψηλής γεωργικής παραγωγικότητας. Είναι φάτσα σε εθνική οδοί και είναι από την διανομή 18 στρέμματα. Σήμερα πρέπει να το χωρίσω σε 8 στρέμματα και 10 στρέμματα . Το κάθε νέο τεμάχιο πληροί τους όρους δόμησης κατά κανόνα του Π.Δ του 85 (εκτός σχεδίου) .Βάσει του άρθρου 51 του 4178/13 παράγραφο 11.α. Το άρθρο αυτό αναφέρεται για έκδοση αδείας δόμησης ,αλλά συν όλα τα αλλά λέει ΅. Η έγκριση δόμησης και η άδεια δόμησης σε περιπτώσεις χαρακτηρισμού περιοχής ως γη υψηλής παραγωγικότητας με την έγκριση Γ.Π.Σ. ή Ζ.Ο.Ε. χορηγείται σύμφωνα με τις χρήσεις γης και του όρους δόμησης που ίσχυαν πριν την έκδοση αυτών και μόνο επί ακινήτων που έχουν πρόσωπο σε εθνικές και επαρχιακές οδούς ή και βρίσκονται εντός αποστάσεως διακοσίων (200) μέτρων για τον άξονα αυτών, κατά τα ανωτέρωΆ. Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο πληροί τους όρους (προσθετικά) .Αρα η δική μου άποψη από την στιγμή που μου δίνεται η δυνατότητα της έκδοσης αδείας δόμησης με ΅του όρους δόμησης που ίσχυαν πριν την έκδοση αυτών ΅ μπορώ να το το κατατμήσω με το Π.Δ του 85, να το μοιραστώ . Θα ήθελα την άποψη σας..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ.