win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα: 21 έως 40 από σύνολο 113
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #21
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Προφανέστατα και δεν αφορά την συγκεκριμένη κουβέντα. Εγώ μια απορία εξέφρασα στα πρώτα post θέλοντας να επισημάνω την απουσία επίσημου οδηγού - manual σε ΕC2 & EC8 όπως έχουν άλλα αντίστοιχα προγράμματα στατικών. Ο λόγος που αναφέρθηκα (έστω και σαν πλεονασμό να το δεις) είναι για αποφυγή παρερμηνειών κι επειδή ο εκπρόσωπος της εταιρείας αναφέρει στην απάντησή του σε ποιο βιβλίο αναφέρθηκες σε ένα από τα πρώτα post - στερεοσκοπικές εικόνες κλπ.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #22
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Μα έτσι το αναφέρει και στο site αν δείς


    Ειδική
    έκδοση
    βιβλίο + Εκπαιδευτικό Λογισμικό(*) + τεύχος στερεοσκοπικών εικόνων + 11 κατασκευαστικά σχέδια 90¤ (*) με το Εκπαιδευτικό Λογισμικό μπορούν να δημιουργηθούν οι περισσότερες 3D εικόνες του βιβλίου καθώς και άπειρες παραλλαγές τους.


    Έκανα λάθος στη τιμή οκ 90 ευρώ αντί 85

    Δέν ανέφερε κανείς κάτι αρνητικό για το βιβλίο
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 04.04.2012 στις 13:51

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #23
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός M.Sc.
    Το μέλος Γιώργος__ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    29.03.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    20
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    12
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Εντάξει ξεφύγαμε από το topic. Εγώ just in case το είπα. Γιατί έγινε εκτενής αναφορά στο συγγραφικό έργο του κ. Κων/δη από τον εκπρόσωπο της εταιρίας λες και το αμφισβήτησε κανείς (έχω κι εγώ επίσης όλα τα βιβλία του).

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #24
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    fdgadfgafg
    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από dn102 Προβολή Ανάρτησης
    none

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #25
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος kohatzim δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.07.2011
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ..
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη kohatzim : 21.04.2012 στις 02:16

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #26
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Eirini~ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.04.2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    4
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Σπουδαία κίνηση της εταιρείας να επιστρέψει την αναβάθμιση στον dn102 λες και κάτι έγινε. Ο άνθρωπος το χρησιμοποιεί το πρόγραμμα και καλά κάνει και δεν διατίθεται να αλλάξει τώρα εταιρεία. Το θέμα είναι το τι θα κάνει η εταιρεία σας με όλους αυτούς που εξαπατήθηκαν τόσο από την διαφήμιση που κάνετε όσο και από το κέντρο εξυπηρέτησης που έχετε που απαντά μόνο όσα θέλει. Θα τους επιστρέψεται το ποσό της αγοράς?? Δε νομίζω απλά πετάξατε ένα θα επιστρέψουμε το ποσό της αναβάθμισης στον τάδε για τα μάτια του κόσμου.Και όσο για την δοκιμαστική έκδοση που διατίθεται κτλ δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να μάθει σε 15 μέρες EC και να ελέγξει το πρόγραμμα σας άν έχει όλα όσα διαφημίζεται. Μόνο εσάς προσβάλει αυτό και κανέναν άλλο.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #27
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    _ Η κίνηση της εταιρίας να επιστρέψει την αναβάθμιση στον dn102 ήταν για μένα κάτι το αυτονόητο και επιβεβλημένο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι στο οποίο θα προέβαιναν όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα. Μ' αυτήν τη λογική δεν θα τους δώσω τα εύσημα αλλά και δεν θα αρχίσω να τους δυσφημώ.
    _ Τι θα κάνει η εταιρία μ' όσους άλλους συναδέλφους σαν τον dn102 που θεωρούν, όχι αδίκως κατά την γνώμη μου, ότι εξαπατήθηκαν; Ερώτημα στο οποίο μπορεί να απαντήσει μόνο ο εκπρόσωπος της εταιρίας. Οποιοσδήποτε συνάδελφος έχει τέτοια επιθυμία, δεν έχει παρά να απευθυνθεί στην εταιρία και αν δεν τον ικανοποιήσει ας μας το αναφέρει εδώ στο φόρουμ.
    Ας μην προτρέχουμε και καταδικάζουμε την εταιρία και σ' αυτό το θέμα χωρίς αποδείξεις, κάνοντας εικασίες.
    _ Η δοκιμαστική έκδοση διατίθεται και για πάνω από 15 μέρες αν το επιθυμεί ο δυνητικός πελάτης. Διάβασε την ανάρτηση #16.
    _ Οι μηχανικοί οφείλουν να γνωρίζουν τους ευρωκώδικες. Δεν οφείλουν όμως να κάνουν έλεγχο των λογισμικών που αγοράζουν αν και θα έπρεπε. Εδώ φαίνεται η έλλειψη κάποιου πιστοποιητικού πιστοποίησης των λογισμικών, έστω για τα στοιχειώδη.

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #28
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Ναί Χάρη συμφωνώ, μόνο που το πρόγραμμα είναι ΑΚΥΡΟ,το πρόβλημα δέν είναι μόνο ο EC8 ,πού να δείς τον EC2 ακόμα ψάχνω να βρώ αλλαγές απο ΕΚΩΣ σε EC2.Ένα απλό πράγμα θα πώ, σκέψου ΜΗ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ με max q=3.6 (κανονικά είναι 3.6 Χ 0,8 =2,88) και φυτευτά χωρίς να υπολογίζει qv.Το τεύχος είναι ελλειπές και δέν μπορείς να πάρεις όλα τα δεδομένα ακόμα και αν πάς να το λύσεις με το χέρι.Για τον υπολογισμό της Vrd2 κρατάει Θ=25ο ενώ για ΚΠΥ είναι 45.Μη σας κουράζω, η ουσία είναι οτι στο τέλος θα το λύσω με ΕΚΩΣ, απλά δέν έχει νόημα να υπαρχει η εντολή"επίλυση με ευρωκώδικες".Έχει γίνει ένα πάντρεμα ευρωκώδικα με ΕΑΚ/ΚΩΣ μόνο και μόνο γιατί βαριόντουσαν να κάνουν τίς όποιες αλλαγές θα προκύψουν στη συνέχεια.Όσο αφορά το πρόγραμμα, μη τσιμπάς σε ότι διαβάζεις, στο τηλέφωνο ούτε κάν το έθιξαν, απλά ο πρόεδρος μου είπε πώς ο EC8 γίνεται χειροκίνητα (που δέν γίνεται) και βέβαια απο τότε που έγραψε ο υπεύθυνος υποστήριξης ακόμα περιμένω να με ενημερώσουν.Ανάθεμα αν ισχύει τίποτα απο όσα ανέφερε ο υπεύθυνος, αλλα δέν πειράζει καλή καρδιά να έχουμε, εγώ το χρέος μου το έκανα,ελπίζω και άλλοι μηχανικοί να διαπίστωσαν τα όσα είπα.
    Δέν έχω πλέον τα ψυχικά αποθέματα να ασχοληθώ με άλλες μ@@@ες πλέον, η δουλειά μου είναι η Επίβλεψη και όχι η μελέτη, έτυχε να καθίσω και να ασχοληθώ με 2-3 μελέτες για να τσεκάρω το Μηχανικό (Τ.Ε) που κάνει τίς μελέτες για το γραφείο μας και απλά τίς πέταξα στα σκουπίδια.
    Εγώ το μόνο που έχω να πώ είναι πώς άν πωλούσα διαμέρισμα για 100τμ και στο τέλος ήταν 30τμ ,θα πήγαινα φυλακή και επίσης η ίδια η αγορά θα με πετούσε έξω.
    Δίνω μία διορία μέχρι να γίνει υποχρεωτική η εφαρμογή, άν δέν έχω την αναβάθμιση μέχρι τότε ΔΩΡΕΑΝ,θα τούς πάρει και θα τούς σηκώσει ΑΠΛΑ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

    Για να μπορέσεις να κάνεις έλεγχο σε σταικό πρόγραμμα πρέπει να το επιτρέπει και το ίδιο,βασικά έδωσα άλλα 200 ευρώ σε βιβλία +το χρόνο που σπατάλησα για να φτάσω εδώ.ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ, να με πληρώσουν και να τούς ελέγχω το πρόγραμμα τους, είπαμε οκ για τα αποτελέσματα έχει ευθύνη ο μηχανικός αλλά όχι και έτσι, έλεοςςςςςςςςς.Πέρασε το Πάσχα, ακόμα σκέφτομαι τι έχει γίνει, και φορτώνω ακόμα πιο πολύ.

    Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας

    Με εκτίμηση.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 24.04.2012 στις 09:22

  9. (επάνω) - Ανάρτηση #29
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Όπως έγραψα και προηγουμένως (βλ. #27), υπάρχει έλλειψη ενός φορέα που θα πιστοποιεί το λογισμικό.
    Ο Αβραμίδης σε συνεργασία με τον ΟΑΣΠ είχαν φτιάξει αρκετά χρόνια πριν, κάποια πρότυπα παραδείγματα για τον βασικό έλεγχο των προγραμμάτων.
    Δεν προχώρησε τίποτα.
    Μόνο κάποιες εταιρίες, όπως η LH-Λογισμική (Fespa) και ο ΤΟΛ (ΡΑΦ) προχώρησαν από μόνες τους στον έλεγχο των προγραμμάτων τους βάσει αυτών των παραδειγμάτων και στην δημοσιοποίηση των αποτελεσμάτων.

    Και τώρα υπάρχουν κάποια πρότυπα παραδείγματα για τους ευρωκώδικες για όποιον θέλει να κάνει σχετικούς ελέγχους.

    Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένας κρατικός ή ιδιωτικός φορέας δεν έχει σημασία που θα πιστοποιεί τα προγράμματα στατικών και θα μας λέει ότι τουλάχιστον τα πρότυπα αυτά παραδείγματα τα υπολογίζουν σωστά, με απόκλιση ΧΧ ως προς το τάδε και το τάδε αποτέλεσμα του δείνα λογισμικού αναφοράς (π.χ. etabs).
    Να μπει μια τάξη στην αγορά και να προστατευθούν οι καταναλωτές, μηχανικοί και όχι μόνο.

  10. (επάνω) - Ανάρτηση #30
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Σωστό!!!, αναρωτήθηκες γιατί δέν γίνεται;

  11. (επάνω) - Ανάρτηση #31

  12. (επάνω) - Ανάρτηση #32
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Του Αβραμίδη έλυσα και εγώ Χάρη, και έχω μεγάλες αποκλίσεις στα αποτελέσματα, σε εκνευρίστικό βαθμό.Το γιατί μπορείς να το καταλάβεις εύκολα, πχ πιστοποιημένο απο το Μ.Π.Α (ποιός ακριβώς ; έχει όνομα,γενικά χρησιμοποιούν τα πανεπιστήμια ώς φορέα πιστοποίησης χωρίς να έχω δεί απο τα ίδια κάποια σχετική ανακοίνωση.Μας δουλεύουν; απλά αναρωτιέμαι πόσο ακόμα σάυτη τη χώρα όλα πρέπει να γίνονται στο βωμό του κέρδους;.Δέχομαι το μάρκετινγκ ώς τρόπο προώθησης, αλλά όχι και έτσι,το μόνο που θα καταφέρουν γενικά όλες οι εταιρίες, είναι να χάσουν πελάτες και να στραφούν στα ξένα λογισμικά τα οποία σε πολλές περιπτώσεις πωλούνται φθηνότερα στο εξωτερικό.

    Όπως κατάλαβες Χάρη και η Ειρήνη δέν μπόρεσε να βγάλει άκρη, διότι το σύστημα τής μ@@@κίας είναι ανίκητο ( "Οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι") και όπως καταλαβαίνεις ο κόσμος έχει αγριέψει και δέν σηκώνει άλλες κοροϊδίες.Αρκετά χόρτασε το τομάρι μας τόσα χρόνια.Εγώ θα εκτιμούσα αν το θέλεις μία δημόσια ανακοίνωση στην ιστοσελίδα τους πρός όλους τους χρήστες με σκοπό την αποκατάσταση τής εμπορικής σχέσης.Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ, τι συγχαρητήρια και τί μπράβο; θέλεις να σου διαβάσω τη αναγράφει το κουτί του προγράμματος πέρα απο την ιστοσελίδα;"Ολοκληρωμένη Μελέτη και σχεδίαση κτιριακών έργων με σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα, σύμφωνα με Ελληνικούς Κανονισμούς και ΕΥΡΩΚΩΔΙΚΕΣ",άντε βγάλε άκρη.
    Εγώ όμως θέλω να ακούσω τη πραγματική αποψή σου και τί θα ένιωθες αν ήσουνα στη θέση μας; πάντα με εκτίμηση στο πρόσωπό σου.(Ουφ πάλι μου ανέβηκε η πίεση)

    Το ΤΕΕ δέν μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο;
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 24.04.2012 στις 18:50

  13. (επάνω) - Ανάρτηση #33
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Πιστοποίηση δεν δίνεται από κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο.
    Τι είδους πιστοποίηση να δώσει και τι να γράφει.
    Ότι το τάδε λογισμικό είναι αψεγάδιαστο; Αυτό είναι αδύνατο να γραφτεί γιατί είναι αδύνατο να ελεγχθεί.

    Το ΤΕΕ θα μπορούσε να αναλάβει τις πιστοποιήσεις οι οποίες πρέπει να είναι ξεκάθαρο τι αφορούν.

    Συγκεκριμένα τι μπορεί αν γίνει:
    _ το ΤΕΕ να συστήσει μια επιτροπή από ειδικούς δομοστατικούς μηχανικούς που να αναλάβει τους σχετικούς ελέγχους.
    _ οι έλεγχοι θα γίνονται βάσει των προτύπων παραδειγμάτων που θα δημιουργηθούν γι αυτόν τον σκοπό, βασισμένα στα όσα υπάρχουν μέχρι στιγμής και σ' άλλα και θα αφορούν τόσο ανάλυση όσο και διαστασιολόγηση για κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα, χάλυβα, φέρουσα τοιχοποιία και ξύλο.
    _ όλα τα προγράμματα για να μπορούν να κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά θα πρέπει πρώτα να ελεγχθούν από την παραπάνω επιτροπή του ΤΕΕ από την οποία θα λαμβάνουν και σχετική πιστοποίηση ότι οι αποκλείσεις τους από τα πρότυπα παραδείγματα είναι κάτω του μέγιστου επιτρεπόμενου ορίου.
    _ κάθε νέα έκδοση πρέπει να ελέγχεται!
    _ τα αποτελέσματα με τα οποία θα συγκρίνονται θα έχουν προκύψει από κάποιο διεθνούς αναγνώρισης λογισμικό του εξωτερικού και θα έχουν διασταυρωθεί κατά το δυνατόν και με υπολογισμούς με το χέρι.
    Χρειάζεται όμως νομοθετική ρύθμιση για τα παραπάνω.

    Γιατί όμως δεν γίνεται κάτι προς αυτήν την κατεύθυνση;

  14. (επάνω) - Ανάρτηση #34
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Ο λόγος που δέν προχώρησε Χάρη αναφέρεται στο 1ο βιβλίο του Αβραμίδη που ανέφερες ,όσο και τα συμφέροντα που έχει ο καθένας εμπλεκόμενος στίς πωλήσεις λογισμικών, και γνωρίζεις σε τι αναφέρομαι.Το συκγεκριμένο πρόγραμμα αναφέρεται ώς πιστοποιημένο απο το ΕΜΠ(Στατικών και Δυναμικών επιλύσεων).Τί έχεις να πείς πάνω σε αυτό; μπορεί να γίνει;

    Εύχομαι να υλοποιηθεί κάποια στιγμή, μόνο που θέλει κάποιον να το ξεκινήσει και αρκετό κόσμο να βοηθήσει.Επίσης τα άτομα που θα αποτελούν μία τέτοια επιτροπή πρέπει να είναι "Αδέκαστος Μπάρας"
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 25.04.2012 στις 01:12

  15. (επάνω) - Ανάρτηση #35
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν το έχω αγοράσει το βιβλίο. Ποιος ο λόγος που αναφέρει ο Αβραμίδης;
    Τα όποια συμφέροντα της όποιας εταιρίας, κλάδου, συντεχνίας ή και μεμονωμένου ατόμου δεν είναι δυνατόν σε μια ευνομούμενη πολιτεία να ορίζουν τα της ζωής μας, του τρόπου εργασίας μας, λειτουργίας του κράτους και των υπηρεσιών του, συμπεριφοράς μας κ.λπ. Αυτό είναι μια γενική διαπίστωση που έχει εφαρμογή και εδώ.

    Το ΕΜΠ δεν γνωρίζω να είναι διαπιστευμένο από το ΕΣΥΔ ως κέντρο για την πιστοποίηση στατικών λογισμικών.
    Δεν γνωρίζω να υπάρχει ούτε σχετικό νομικό πλαίσιο για την πιστοποίηση στατικού λογισμικού ούτε σχετική διαδικασία πιστοποίησης.
    Αν υπάρχει θα πρέπει να μας το πούνε και να μας δώσουν τα αποτελέσματα.
    Εφόσον διαδικασίες και αποτελέσματα είναι διαθέσιμα στον καθέναν, άρα επαληθεύσιμα από τον καθέναν, τα μέλη της επιτροπής πιστοποίησης στατικού λογισμικού, αν και όταν συσταθεί, δεν θα μπορούν να "μαγειρεύουν". Αν υπάρχουν και αυστηρές ποινές για τα όσους ενδεχομένως "μαγειρεύουν", δεν πρόκειται ποτέ να προβούν σε τέτοιες πράξεις.

    Από εκεί και πέρα μπορεί η κάθε εταιρία να λέει ό,τι θέλει. Το ΕΜΠ τι λέει;
    Φταίμε όμως και εμείς που δεχόμαστε το τι λέει η κάθε εταιρία που πουλά ένα προϊόν ή υπηρεσία και δεν ζητάμε περισσότερα ως καταναλωτές (γενικώς).
    Βέβαια όλες οι συναλλαγές γίνονται καλή τη πίστη και όταν εκ των υστέρων αποδεικνύεται ότι η όποια πλευρά δεν είναι συνεπής σε όσα ισχυρίζεται πριν την πώληση, τότε είναι υπόλογη και θα πρέπει να λογοδοτήσει. Στην έσχατη περίπτωση, στα δικαστήρια.

  16. (επάνω) - Ανάρτηση #36
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος kohatzim δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.07.2011
    Αναρτ.
    6
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    33
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Και ο εκπρόσωπος της εταιρείας συνεχίζει να κάνει τα στραβά μάτια και να μην εκφράζει τη θέση της εταιρείας.
    Λογικά θα λένε "δε βαριέσε θα ξεχαστεί και αυτό". Αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μας τελικά σαν έθνος και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

  17. (επάνω) - Ανάρτηση #37
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Τηλέφωνο τον Αβραμίδη και σύσταση επιτροπής ελέγχου λογισμικών με σφραγίδα του ΥΠΕΚΑ όπως για τα λογισμικά μελέτης ΚΕΝΑΚ.

    ---------- Η ανάρτηση προστέθηκε στις 01:07 ---------- Η προηγούμενη ανάρτηση ήταν στις 01:02 ----------

    Τελικά είναι υποχρεωτική η εφαρμογη ευρωκωδίκων ή πήρε παράταση; γνωρίζεις κάποιος συνάδελφος; για να ξέρω τι να κάνω

    kohatzim μη μου το κάνεις αυτό, δέν αντέχω άλλο βιογραφικό.Βασικά ο Γιώργος που είναι; Γιώργοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο χάνεις
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη dn102 : 26.04.2012 στις 01:19

  18. (επάνω) - Ανάρτηση #38
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    @kohatzim
    Ο εκπρόσωπος της εταιρίας μάλλον δεν παρακολουθεί το θέμα αυτό και ίσως κάποιος θα πρέπει να τον ειδοποιήσει αν θέλουμε απάντηση.
    Η αντίσταση ημών των καταναλωτών σε τέτοιες νοοτροπίες, αν ισχύουν στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι η διάδοση των νέων και η προστασία των συναδέλφων όπως πολύ ορθά έκανε π dn102.

    @dn102
    Η αποκλειστική εφαρμογή των ευρωκωδίκων στην Ελλάδα δεν είναι υποχρεωτική. Στην Κύπρο είναι. Εκτός αν έχω χάσει κανένα "επεισόδιο"!
    Αντί του Αβραμίδη που είμαι σίγουρος ότι θα ήθελε να βοηθήσει προς την κατεύθυνση της πιστοποίησης των λογισμικών, πιο αρμόδιοι είναι οι σύλλογοι μας όπως ο ΣΠΜΕ.
    Παρεμπιπτόντως, στις 20 Μαΐου είναι οι εκλογές του ΣΠΜΕ.

  19. (επάνω) - Ανάρτηση #39
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το Αβατάριο του μέλους dn102
    Εγγραφή
    25.12.2011
    Περιοχή
    Hellas
    Αναρτ.
    253
    Εύσημα

    έδωσε
    19
    έλαβε
    49
    Αρχεία

    Λήψεις
    81
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Η εταιρία τελικά κράτησε το λόγο της.Σήμερα κατέβασα δωρεάν την έκδοση 7.0 beta και για αρχή δέιχνει ότι η εταιρία το πήρε στα σοβαρά!!!!!

  20. (επάνω) - Ανάρτηση #40
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    ΜΠΡΑΒΟ στην π-Systems!
    Ευχάριστα νέα και σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση dn102.
    Χαρά μας να δούμε και τα αποτελέσματα της εκτίμησης σου για την νέα έκδοση του προγράμματος.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πωλείται: Πωλείται στατικό πρόγραμμα StereoSTATIKA
    Από το μέλος nino7 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.03.2017, 16:25
  2. Φθηνότεροι οι Ευρωκώδικες
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.09.2013, 20:52
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ευρωκώδικες-pushover
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2013, 13:25
  4. Πωλείται: Πώληση ή ανταλλαγή του stereoSTATIKA Ver. 6.21
    Από το μέλος dn102 στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.12.2012, 00:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •