win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 12 από σύνολο 12

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #12
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους palex
    Εγγραφή
    24.10.2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    117
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    6
    Αρχεία

    Λήψεις
    27
    Ανέβασε
    2

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ και εγω dratsiox γιατί με αυτά τα στοιχεία και τα σημεία που παραθέτεις διέλυσες οποιοδήποτε σύννεφο αμφιβολίας που είχε μείνει για το θέμα της κατάταξης του πλαισίου!

    Ο πίνακας που επισυνάπτεις μου δημιουργεί καποια νέα ερωτήματα που θέλω να θέσω προς ζητήση για το τι γίνεται στην περιπτωση αcr>0,10 η οποια βέβαια σπάνια μας απασχολεί στην πράξη αλλα έχει το ενδιαφέρον της:
    1) από ποια τιμή του acr>0.10 και πάνω περνάω από ανάλυση 1ης τάξης με μήκος λυγισμού μεταθετού πλαισίου, σε ανάλυση 2ης τάξης με μήκος λυγισμού αμεταθετου πλασίου (ούτε καν φυσικό μήκος μέλους); Οι δύο εναλλάκτικες μέθοδοι είναι ισοδύναμες για οποιαδήποτε τιμή του αcr>0.10;
    2) η προσαυξηση των εντατικών μεγεθών με τον συντελεστή 1/(1-acr) στην ζώνη 0,10<acr<0.25 σαν μέθοδος ανάλυσης παραμένει υποχρεωτική ασχέτως αν χρησιμοποιώ μήκος λυγισμού απο μεταθετό πλαίσιο;
    3) για αναλυση δεύτερης ταξης και υπολογισμό των ατελειών μελών πως γίνεται να μήν κανεις έλεγχο καμπτικού λυγισμού αλλα να κανεις στρεπτοκαμπτικού;
    Ο Ιωαννιδης στο σεμιναριο ΕC για αυτό το θεμα είπε ότι όταν κάνεις ανάλυση δεύτερης τάξης και εισάγεις και τις ατέλειες των μελών απαλλάσεσαι απο τους ελέγχους ευσταθείας των μελών οι οποιοι είναι μαθηματικοί τύποι που συντάχθηκαν βάσει πειραματικών καμπυλών και εμπεριέχουν κατα κάποιον τρόπο ήδη την επιρροή των φορτίων ατελειών μελών.

    Την περίοδο μετα τις γιορτές ελπίζω να βρω λίγο χρόνο για να τοποθετηθώ και ο ίδιος σε αυτά τα ερωτηματα μου!

    Υ.Γ: Ισως να πρέπει να ανοιχθεί με διασύνδεση καινούργιο thread για "μέθοδος ανάλυσης και μήκος λυγισμού στύλου" γιατι το θέμα της μεταθετότητας αυτού του thread καλύφθηκε πλήρως!
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη palex : 22.12.2009 στις 22:16

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •