Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι αλλά το ανέφερα παραπάνω ότι το να πάρεις παραπεμπτικό γιατρού για να κάνεις μια σειρά εξετάσεις δεν είναι και τίποτα σπουδαίο.
Και αυτό το λέω με κάθε ευθύνη των λόγων μου, βάσει προσωπικών εμπειριών.

1. Όταν αναφέρομαι σε λαμόγια θεωρώ ότι καταλαβαίνεις σε ποιους αναφέρομαι.
Πάντως όχι στον ασφαλισμένο που προκειμένου να ξεπεράσει τον σκόπελο των 50 εξετάσεων την εβδομάδα θα ζητήσει από το γιατρό του να του κόψει την απόδειξη την επόμενη εβδομάδα.

2. Αυτά είναι υπερβολές. Φυσικά και έχουμε αλλάζει οικογενειακώς γιατρούς σε πολλές ειδικότητες, παθολόγους, οφθαλμίατρους, ΩΡΛ, γαστρεντερολόγους, παιδίατρους, οδοντιάτρους, καρδιολόγους. Ούτε πειράματα βιώσαμε ούτε τίποτα άλλο.
Και μη μου πεις για το ιστορικό ότι δεν το έχεις στο αρχείο σου; Οφείλεις να το έχεις.

Τέλος, δεν πιστεύω να θεωρείς ότι υπάρχει κάποιος που να είναι υπέρ του "τσουβαλιάσματος" όπως γράφεις, της προς τα κάτω ισοπέδωσης.
Το σύστημα δεν ελέγχει αλλά και είναι και πράγματα που δεν μπορεί να ελέγξει γιατί όλα γίνονται νομότυπα.

Ενδιαφέρουσα η ανταλλαγή απόψεων που είχαμε, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, προφανώς κάποιοι είναι υπέρ και κάποιοι κατά, ο χρόνος όμως θα δείξει αν θα είναι για καλό μας ή όχι.
Προς το παρόν θεωρώ ότι είναι νωρίς για να κρίνουμε αλλά κινούμαστε προς τη σωστή κατεύθυνση.
Ελπίζω οι προσδοκίες μου να μην διαψευστούν.