Καλησπέρα παιδιά!!

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, πολύ ευχαρίστως γιατί μόλις ανέλαβα το πρώτο μου αυθαίρετο και δεν έχω και πολλές γνώσεις!!
Ο πελάτης έχει ένα διαιρετό* αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου με συμβόλαιο του 1975 εμβαδού 1 στρέμματος (που προήλθε από ένα μεγαλύτερο αγροτεμάχιο εμβαδού 7 στρεμμάτων) και έβγαλε οικοδομική άδεια για ανέγερση κατοικίας το 1976 δείχνοντας στο τοπογραφικό της αδείας το ενιαίο οικόπεδο 7 στρεμμάτων για να μπορέσει να βγάλει την άδεια και να χτίσει!
Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει να μπει ολόκληρη η κατοικία ως αυθαίρετη κατασκευή (όλο το εμβαδόν της) και όχι μόνο τα αυθαίρετα τμήματά της, αφού η άδεια βασίστηκε ουσιαστικά σε ψευδή στοιχεία (του ανήκει ιδιοκτησιακά μόνο 1 στρέμμα το οποίο δεν είναι ούτε άρτιο ούτε οικοδομήσιμο).
Αν μπει τελικά όλη η κατοικία ως αυθαίρετη, στην δήλωση θα τσεκάρω ότι έχει οικοδομική άδεια ή όχι; Αν τσεκάρω ναι, με ποιους συντελεστές δόμησης θα συγκρίνω τα τμ της κατοικίας; Με αυτούς που ισχύουν στα εκτός σχεδίου; Αν τσεκάρω όχι, τον συντελεστή παλαιότητας και υπέρβασης ύψους μπορώ να τους βάλω, έτσι δεν είναι;
Κάτι τελευταίο! Άκουσα ότι τα εκτός σχεδίου τακτοποιούνται μόνο για 10 χρόνια και όχι για 30 όπως τα εντός σχεδίου. Ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα;

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ και να έγινα κατανοητή!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!


* Το αγροτεμάχιο είναι διαιρετό (δηλαδή ορισμένο πλευρικά) και όχι εξ αδιαιρέτου.

Υ.Γ. Ελπίζω να έβαλα σε σωστό σημείο το ερώτημα γιατί είμαι καινούρια και τώρα εξερευνώ το φόρουμ!