Νομίζω ότι δεν πρέπει να εμπλέξεις στα συμφωνητικά τους ψιλούς κύριους.
Τα επίσημο έγγραφο δηλαδή η αίτηση γίνεται από τον επικαρπωτή και δεν προβλέπεται κάπου στην φόρμα εισαγωγής να πρέπει να αναφερθούν οι ψιλοί κύριοι. Επομένως γιατί να τους βάλεις στο συμφωνητικό? Η γνώμη μου είναι ότι αν θες βάλε τους να υπογράψουν μόνο και μόνο για να είσαι εσύ καλυμένος νομικά σε περίπτωση που μελλοντικά θα σου πει κάποιος από τους ψιλούς κύριους ότι κακώς έκανες την τακτοποίηση. Το οποίο βέβαια κατά τη γνώμη μου είναι παράλογο γιατί υποτίθεται ότι όσοι έχουν αυθαίρετες κατασκεύες είναι υποχρεωμένοι να τις δηλώσουν, επομένως δεν είναι δυνατό να κινηθούν νομικά ότι κακώς έγινε η τακτοποίηση.
Αν αποφασίσεις ότι θες να τους βάλεις στο συμφωνητικό τότε λάβε υπόψη ότι το συμφ. είναι ιδωτικό έγγραφο και δεν χρειάζεται γνήσιο υπογραφής και εξουσιοδότηση. Υποτίθεται ότι το υπογράφουν επί τόπου τα εμπλεκόμενα μέρη. Αφού αυτοί είναι στο εξωτερικό μπορείς να τους το στείλεις μέσω mail , να το υπογράψουν και να στο στείλουν πίσω ταχυδρομικώς (ίσως και με ηλεκτρονική υπογραφή να είναι ακόμα πιο εύκολο αλλά δεν το γνωρίζω πως γίνεται).
Επίσης αν θα υπάρχει κάποιο θέμα υπογραφής από τους ψιλούς κύριους αυτό κατά την γνώμη μου δεν είναι το θέμα του συμφωνητικού αλλά το θέμα της εξουσιοδότησης. Εγώ πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση έβαλα παντού μόνο τον επικαρπωτή.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση το καλύτερο από όλα είναι αν έχεις αμφιβολίες να πεις στον επικαρπωτή να ρωτήσει έναν συμβολαιογράφο. Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των επικαρπωτών και των ψιλών κύριων επί των ακινήτων τους είναι ξεκάθαρα πράγματα απλά εμείς δεν τα γνωρίζουμε πλήρως.