Στην εφημερίδα "Αγγελιοφόρος" υπάρχει σήμερα το παρακάτω δημοσίευμα:

ΧΑΛΚΙ∆ΙΚΗ: «Στον αέρα» τα αυθαίρετα


∆ΩΡΟΝ Α∆ΩΡΟΝ αποτελεί ο νόμος που αφορά τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων, για τους περισσότερους ιδιοκτήτες στη Χαλκιδική, αφού στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων δεν μπορεί να γίνει χρήση των ευεργετικών διατάξεών του!
Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Ομοσπονδίας Οικιστών και Οικισμών ∆ήμου Προποντίδας Χαλκιδικής (εκπροσωπεί τους ιδιοκτήτες των αυθαίρετων κτισμάτων στην περιοχή της Ηράκλειας, της Καλλικράτειας, της Σωζόπολης και της Ποτίδαιας), Γιώργο Κασελούρη, υπάρχει μεγάλος αριθμός ιδιοκτητών αυθαιρέτων που θέλουν να δηλώσουν τα ακίνητά τους, αλλά παρεμποδίζονται από το νόμο.
Το 90% των αυθαιρέτων στη Χαλκιδική δεν μπορεί να υπαχθεί στο νόμο, διότι, σύμφωνα με αυτόν, εξαιρούνται τα εξ αδιαιρέτου ακίνητα, λένε οι ιδιοκτήτες τους στον «Α»


Σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο μη άρτιο και οικοδομήσιμο στην περιοχή αυτή ξεκίνησε πελάτης μου (ο οποίος μου έστειλε αναστατωμένος σήμερα το παραπάνω δημοσίευμα ) την διαδικασία ρύθμισης αυθαίρετης οικίας κατά τον 4014/11, με μία Υ.Δ. ότι έχει εξασφαλίσει τη συναίνεση του άλλου συνιδιοκτήτη (ο οποίος δεν έχει κατασκευάσει τίποτε αυθαίρετο από πλευράς του). Έγινε η δήλωση, πληρώθηκε κανονικά το παράβολο και βρίσκεται στη διαδικασία καταβολής της πρώτης δόσης. Έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω; Ό,τι έγινε μέχρι τώρα απ' αυτόν είναι άκυρο; Ή πρόκειται για μια ακόμη δημοσιογραφική διαστρέβλωση και αποσπασματοποίηση της πραγματικότητας;