Κατα τη γνώμη μου δεν χρειάζεται συναίνεση, επιμένω σε αυτό γιατί έχω ασχοληθεί αρκετά χρόνια με την εκτός σχεδίου δόμηση και τώρα ασχολούμαι με αυθαίρετα εκτός. Παρ 'όλες όμως τις γνώσεις μου δεν έχω το αλάθητο του πάππα και συνεπώς δέχομαι όποια κριτική.
Φέρνω ένα παράδειγμα εκτός σχεδίου δόμησης (ετσι κατασκευάστηκαν και τα πιο πολλά αυθαίρετα στην Ελλάδα).
Κτηματίας ιδιοκτήτης 50 στρεμάτων συμφωνεί με μεσίτη-κατασκευαστή της περιοχής-όχι απαραίτητα μηχανικό την τμηματική κατάτμηση σε 500τμ αγροτεμάχια δλδ 100 τεμάχια των 450 περίπου τμ εάν αφαιρέσω δρόμους. Επειδή απαγορεύεται όμως η κατάτμηση αγοράζω 450τμ σε εξ'αδιαιρέτου αγροτεμάχιο με αποκλειστική χρήση του τμήματος αβγδ με συμβόλαια και μεταγραφή στο οικείο υποθηκοφυλάκιο!
Παράλληλα ο μεσίτης - κατασκευαστής έχει και μία άδεια για τα 50 στρ. συνολικά και αγοράζω φυσικά και τα τμ αδείας που μου αναλογούν(κανείς δε λέει πόσα είναι! εγώ θα σου φτιάξω ότι θέλεις και κανείς δε θα σε πειράξει!) και κτίζω ένα σπιτάκι 100 τμ με υπόγειο άλλα 100τμ και σοφίτα άλλα 50 τμ. Το ίδιο γίνεται και με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες. Παρ' όλο που απαγορεύεται η διασπορά κτισμάτων (στο παράδειγμα και όχι πάντα) ο καθ΄ ένας έκτισε στην περιοχή του. Τώρα πού θέλω να τακτοποιήσω τις παρανομίες μου θα ζητήσω τη συναίνεση των υπολοίπων 99 συνιδιοκτητών!!! με τους οποίους μπορεί να είμαι και στα μαχαίρια γιατί με κλείσανε και τους ενοχλεί το BBQ μου και γιατί ο βόθρος του διπλανού έγινε στο όριο και γιατί γιατί γιατί.......;;; Δε νομίζω!!
Συνεπώς θεωρώ αυτοτελή ιδιοκτησία σε αγροτεμάχιο αβγδ που δείχνω στο τοπογραφικό μου και όχι τοπογραφικό 50στρ.!!
Ελπίζω να βοήθησα και φυσικά δεκτές οι όποιες ενστάσεις.