Συνάδελφοι καλησπέρα αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα :

Σε μια άδεια προσθήκης μεταξύ άλλων αυθαιρεσιών μου έτυχε πάλι περίπτωση παράνομου μικρού εξώστη (κοντά στα 2τμ) πάνω από τον ακάλυπτο του οικοπέδου - εκτός κάλυψης δλδ - και κλείσιμο τμήματος αυτού (1τμ περίπου) για δημιουργία τουαλέτας. Το τμήμα που έχει κλείσει το υπολόγισα ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου χωρίς αλλαγή χρήσης για Α κατοικία συμπεριλαμβανομένης και της υπέρβασης κάλυψης με συντελεστή 1,2.Το πρόστιμο βγαίνει κοντά στα 73Ε. Απομένει φυσικά το τμήμα ούτε 1τμ που δεν έχει κλειστεί και παραμένει παροπλισμένο μπαλκόνι .Αυτό πάει σύμφωνα με το σύστημα στις λοιπές παραβάσεις (κατηγορία 13) και μου κοστίζει να το βάλω + 500Ε!!!!!. Είναι δυνατόν να το δεχτεί ο πελάτης ? Σκέφτομαι να θεωρήσω όλο το παράνομο μικρό μπαλκόνι κλεισμένο ως ΥΔ και να τελειώσει εκεί το θέμα οπότε να γλυτώσει αρκετά χρήματα ο άνθρωπος τον οποίο ενημέρωσα και φυσικά δυσανασχέτησε διότι το θεώρησε υπερβολή. Βέβαια δε ξέρω μετά στην υποβολή του φακέλου στη πολεοδομία τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει καθώς θα ζητηθούν και φώτο όψεων της κατασκευής εξόσον γνωρίζω. Το ζήτημα είναι την ευθύνη τη παίρνει ο ιδιοκτήτης αλλά και ο μηχανικός δεν έχει συνέπειες ? Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας και αν έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιες περιπτώσεις.