Συνάδελφοι έχω μία περίπτωση καταστήματος που έχει επεκταθεί στην πυλωτή οικοδομής. Όπως καταλαβαίνετε υπάρχει η δυνατότητα τακτοποίησης είτε με το Ν.3843 είτε με το Ν.4014. Οπότε καίγομαι γιατί θα πρέπει να αποφασίσω το πολύ μέχρι την Πέμπτη (ελέω αργιών) σε ποιο νόμο θα υπαχθεί.

Η απορία μου είναι η εξής: Το κατάστημα είναι 14,50 m² έχει υπέρβαση δόμησης 34m² και αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία (βρίσκεται στο ισόγειο οικοδομής). Δηλαδή πλέον είναι 48,50m². Το οικόπεδο έχει επιτρεπόμενη δόμηση 500m², η οποία και έχει εξαντληθεί.
Για να υπολογίσω το πρόστιμο με το Ν.4014 τι ποσοστό υπέρβασης θεωρώ ότι έχω? Θα συγκρίνω με την επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου, δηλαδή τα 500m²? Ή με την επιτρεπόμενη δόμηση που αντιστοιχεί στην ιδιοκτησία, δηλαδή τα 14,50m²?
Αν ισχύσει ο 1ος συλλογισμός το πρόστιμο που προκύπτει από το Ν.4014 είναι σημαντικά μικρότερο σε σχέση με εκείνο του 3843, αλλά οι αμοιβές σημαντικά μεγαλύτερες

Υ.Γ. Η εγκύκλιος 13 αναφέρει ότι συγκρίνουμε με τη μέγιστη δόμηση του οικοπέδου. Ωστόσο ο προβληματισμός μου στηρίζεται στις περιπτώσεις του άρθρου 24 παρ. 6β, όπου για τον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης γίνεται σύγκριση με την επιτρεπόμενη επιφάνεια ανά ιδιοκτησία.