Χάρη τα παραπάνω περί μηδενικού συμφωνητικού ισχύουν? Δηλαδή πρέπει να κάνω συμφωνητικό ακόμα και με μηδενικο ποσό χωρίς να κάνω τη διαδικασία απαλλαγής? Ή να βάλω ένα συμβολικό ποσό μη πέσει δούλεμα στην εφορία?
Από ότι καταλαβαίνω από το excel που ανέβασες πρέπει να πάω 2 φορές στο ΤΕΕ (μία για υποβολή συμφωνητικού, τμήμα Πρωτοκόλλου, την αίτηση την έχουμε ετοιμάσει εμείς από πριν? Και ακόμη μία φορά για πληρωμή εισφοράς ΤΕΕ? Το συμφωνητικό που πάμε στο ΤΕΕ δε χρειάζεται να είναι σφραγισμένο από τη ΔΟΥ από ότι καταλαβαίνω?. Μέσα σε ένα μήνα από την υπογραφή του συμφωνητικού όλα αυτά έτσι?)

Όταν λες για ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ πριν την ολοκλήρωση της υπηρεσίας εννοείς από ότι καταλαβαίνω οποιαδήποτε στιγμή μέχρι να ολοκληρώσουμε τη ρύθμιση του αυθαιρέτου έτσι? Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι καινούργιος σε αυτές τις διαδικασίες περί αμοιβών...

Κάτι ακόμα. Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ πρέπει να το υποβάλω κανονικά στο ΤΕΕ μέχρι τέλους (για να πάρω το Α/Α που θα χρησιμοποιήσω στη ρύθμιση των αυθαιρέτων στο σύστημα του ΤΕΕ) και να μου εκδόσει βεβαίωση πληρωμής στην ΕΤΕ την οποία και θα αγνοήσω επειδή πρακτικά δε θα πληρωθεί σαν αμοιβή αυτό το ποσό? Αν και αναμένουμε σήμερα αλλαγές στο σύστημα αμοιβών...
Σε περίπτωση που βάλω στο συμφωνητικό πχ 50 ¤ αυτά χρειάζεται να κατατεθούνε υποχρεωτικά στο λογαριασμό μου στην ΕΤΕ ή εκεί μπαίνει η νόμιμη (ή και κάθε αμοιβή πάνω από αυτήν?)

Λες ότι οι δηλώσεις του Ν.4014/11 (ρυθμίσεις αυθαιρέτων) έχουν νόμιμη αμοιβή 1.569,58¤. Αυτό αναφέρεται προφανώς για απλή αποτύπωση αρχιτεκτονικών σε κατοικία αλλά είναι ανεξάρτητη από τα χρόνια προυπηρεσίας του μηχανικού?

Έγινα κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις αλλά ακόμα μαθαίνω τη διαδικασία. Πάντως πολύ καλή δουλειά κάνεις, τόσο με τις απαντήσεις όσο και με τα βοηθητικά προγραμματάκια σε excel που έχεις ανεβάσει. Πραγματικά πολύ χρήσιμα.