win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Αποτελέσματα: 61 έως 64 από σύνολο 64
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #61
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    Το μέλος gedrag δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    13.02.2012
    Αναρτ.
    36
    Εύσημα

    έδωσε
    3
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    60
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Χάρη τα παραπάνω περί μηδενικού συμφωνητικού ισχύουν? Δηλαδή πρέπει να κάνω συμφωνητικό ακόμα και με μηδενικο ποσό χωρίς να κάνω τη διαδικασία απαλλαγής? Ή να βάλω ένα συμβολικό ποσό μη πέσει δούλεμα στην εφορία?
    Από ότι καταλαβαίνω από το excel που ανέβασες πρέπει να πάω 2 φορές στο ΤΕΕ (μία για υποβολή συμφωνητικού, τμήμα Πρωτοκόλλου, την αίτηση την έχουμε ετοιμάσει εμείς από πριν? Και ακόμη μία φορά για πληρωμή εισφοράς ΤΕΕ? Το συμφωνητικό που πάμε στο ΤΕΕ δε χρειάζεται να είναι σφραγισμένο από τη ΔΟΥ από ότι καταλαβαίνω?. Μέσα σε ένα μήνα από την υπογραφή του συμφωνητικού όλα αυτά έτσι?)

    Όταν λες για ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ πριν την ολοκλήρωση της υπηρεσίας εννοείς από ότι καταλαβαίνω οποιαδήποτε στιγμή μέχρι να ολοκληρώσουμε τη ρύθμιση του αυθαιρέτου έτσι? Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι καινούργιος σε αυτές τις διαδικασίες περί αμοιβών...

    Κάτι ακόμα. Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ πρέπει να το υποβάλω κανονικά στο ΤΕΕ μέχρι τέλους (για να πάρω το Α/Α που θα χρησιμοποιήσω στη ρύθμιση των αυθαιρέτων στο σύστημα του ΤΕΕ) και να μου εκδόσει βεβαίωση πληρωμής στην ΕΤΕ την οποία και θα αγνοήσω επειδή πρακτικά δε θα πληρωθεί σαν αμοιβή αυτό το ποσό? Αν και αναμένουμε σήμερα αλλαγές στο σύστημα αμοιβών...
    Σε περίπτωση που βάλω στο συμφωνητικό πχ 50 ¤ αυτά χρειάζεται να κατατεθούνε υποχρεωτικά στο λογαριασμό μου στην ΕΤΕ ή εκεί μπαίνει η νόμιμη (ή και κάθε αμοιβή πάνω από αυτήν?)

    Λες ότι οι δηλώσεις του Ν.4014/11 (ρυθμίσεις αυθαιρέτων) έχουν νόμιμη αμοιβή 1.569,58¤. Αυτό αναφέρεται προφανώς για απλή αποτύπωση αρχιτεκτονικών σε κατοικία αλλά είναι ανεξάρτητη από τα χρόνια προυπηρεσίας του μηχανικού?

    Έγινα κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις αλλά ακόμα μαθαίνω τη διαδικασία. Πάντως πολύ καλή δουλειά κάνεις, τόσο με τις απαντήσεις όσο και με τα βοηθητικά προγραμματάκια σε excel που έχεις ανεβάσει. Πραγματικά πολύ χρήσιμα.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #62
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η διαδικασία απαλλαγής είχε νόημα όσο ίσχυαν οι ελάχιστες αμοιβές.
    Τώρα, τι νόημα έχει;
    Άποψή μου είναι να κάνεις ένα συμφωνητικό με μηδενική αμοιβή. Γιατί όχι μηδενική; Γονείς σου δεν είναι;
    Για τεχνικούς λόγους πάντως θα προτιμούσα να δηλώσω αμοιβή 0,01¤. Μη γελάτε, έχει σημασία να υπάρχει έστω και 1 λεπτό αμοιβή, για να μην θεωρηθεί ως δωρεά!
    Υπάρχει και προηγούμενο με τα κόστη περιοδικών, όπως π.χ. του "Τεχνογραφήματος" του ΤΕΕ/ΤΚΜ που μας το έστελναν δωρεάν αν και πάνω έγραφε κόστος 0,01¤.

    Τα πράγματα άλλαξαν από σήμερα όσο αφορά την κατάθεση των αμοιβών. Είδες την είδηση για κλείσιμο λόγω αναβάθμισης του συστήματος του ΤΕΕ.
    Άρα με το νέο σύστημα του ΤΕΕ, στην εντολή πληρωμής θα αναγράφεται και η συμφωνημένη αμοιβή την οποία θα καταθέσεις στην ΕΤΕ.
    Την αίτηση για το ΤΕΕ την ετοιμάζεις είτε πριν είτε εκείνη τη στιγμή, έχει σημασία;
    Δεν χρειάζεται να είναι σφραγισμένο από τη ΔΟΥ.

    ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ πριν κόψεις την τελική ΑΠΥ που θα σημαίνει ότι η υπηρεσία ολοκληρώθηκε.

    Η νόμιμη αμοιβή είναι ανεξάρτητη των χρόνων προϋπηρεσίας του μηχανικού.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #63
    Μηχανικός
    Το μέλος Ραιδεστινού Χρ. δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    09.04.2022
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας. Εχω αναλάβει την νομιμοποίηση δύο αυθαίρετων της γιαγιάς μου.
    Δεν έχω λάβει αμοιβή για αυτή την εργασία.
    Είμαι γραμμένη στο ΤΕΕ. Δεν έχω ανοίξει βιβλία στην εφορία.
    Μήπως ξέρετε αν μπορώ να κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό, ενώ δεν έχω ανοικτά βιβλία στην εφορία;
    Ευχαριστώ

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #64
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,

    Κατ' αρχάς υποθέτω ότι αναφέρεστε σε τακτοποίηση ακινήτου με τον Ν.4495/17 και όχι σε έκδοση οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης.

    Στο ερώτημά σας αν μπορείτε να συντάξετε ιδιωτικό συμφωνητικό, αυτό είναι βέβαιο ότι μπορείτε, κανένας νόμος δεν απαγορεύει τα ιδιωτικά συμφωνητικά ακόμα και μεταξύ δύο ιδιωτών.

    Ούτε η μηδενική αμοιβή είναι θέμα, καθότι μετά τον Ν.3919/11 (εδώ και 11 χρόνια) οι αμοιβές μεταξύ μηχανικών και των πελατών τους συμφωνούνται ελεύθερα και δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές.

    Το ερώτημα είναι αν μπορείτε να εμφανίζεστε ως μηχανικός σε δήλωση αυθαιρέτων χωρίς να έχετε ανοιχτά φορολογικά βιβλία.
    Θεωρώ πως όχι αλλά για επιβεβαίωση θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με το τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ.

    Για το κεντρικό ΤΕΕ:
    "ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ"
    2103291604 -6 -7
    Νίκης 4, 10563, Αθήνα (5ος όροφος)
    gepth@central.tee.gr

    Υ.Γ.: Έχετε πρόσβαση στα ηλεκτρονικά συστήματα του ΤΕΕ, Αμοιβών και δηλώσεων αυθαιρέτων;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΟΚ: Διευκρινίσεις για παράθυρο cours anglaise και έρκερ
    Από το μέλος alien στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.11.2021, 16:44
  2. Αμοιβές Μηχανικών (ελεύθερο)
    Από το μέλος johnx στη θεματική κατηγορία Αμοιβές/Φορολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.08.2014, 21:12
  3. N.4014/11: Αμοιβές μηχανικών
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.03.2012, 19:57
  4. Ν.3919/11 για τις αμοιβές των μηχανικών
    Από το μέλος accounter στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.12.2011, 22:11
  5. N.4014/11: Διευκρινίσεις για τις αμοιβές των μηχανικών από το ΤΕΕ
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.11.2011, 02:13

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •