Εστάλη σήμερα στο mail μου η Εγκ. 7 που αναστέλλει τα άρθρα 40-41 του Ν. 3775/09 και την σχετική με το νόμο εγκύκλιο 5/2009.

Παρατηρήσεις:

1) Δεν αναστέλλεται ολόκληρος ο νόμος αλλά άρθρα αυτού. Δλδ αυτά που έχουν να κάνουν με την "τακτοποίηση Η/Χ"

2) Προφανώς αφού δεν αναστέλλονται τα υπόλοιπα άρθρα η νέα ηγεσία και οι συμβουλάτορες της υπουργού, συμφωνούν.

Ας έρθουν λοιπόν να μου πουν πως θα φτιάξω ράμπα εντός των επιτρεπτών ορίων κλίσης αυτής, σε πρασιά 4,00 μ. όταν μου επιτρέπει μόνο 0,80 άνω του 0,00 να βρίσκεται η πλάκα δαπέδου του ισογείου.
Με αναγκάζει πλέον, να δείξω θέση στάθμευσης στην πρασιά και το αμάξι θα παρκάρει στο δρόμο. Μπράβο σας σε όλους. Και θα έχω και γκαραζόπορτα για να μην μου τρώνε τη θέση στο δρόμο.
Τεχνικά είμαι καθόλα απογοητευμένος και σας δηλώνω όπως θα το δηλώσω και στον ελεγκτή ότι αν το κατασκευάσω θα το υπερυψώσω όσο χρειάζομαι. Τέλος με τις βλακείες τους.


3. Προσέξτε μόνο τα σημειωμένα με κόκκινο στο κείμενο της εγκυκλίου και βγάλτε τα συμπεράσματά σας.
Απλά μια απορία ? Έλληνες τα συντάσσουν ?

Σήμερα πλέον φαίνεται καθαρά πόσο τσαπατσούληδες και ανίκανοι είμαστε σαν λαός.


α) πολεοδομικές υπηρεσίες δεν υπάρχει σαν όρος.
β) μάθαμε ότι ο χρόνος έχει 20 το λιγότερο μήνες
γ) μάθαμε ότι το ΥΠΕΚΑ απευθύνεται στη χώρα μας . Μπα ? Τι μου λες ?
δ) μάθαμε ότι θα υπάρξει αγγελία αφού τώρα διαβάζουμε την προαγγελία.
ε) ενόψη όπως λέμε σύνοψη ? εν όψη ή ενόψει γραμματικοί του πλοίου.
στ) μάθαμε ότι η υπουργός παρακαλά υφισταμένους της.
ζ) και τέλος ότι οι ημιυπαίθριοι λέγονται ημιπαίθριοι.
η) και από πότε σε εγκυκλίους του ΥΠΕΚΑ στο τέλος υπογράφει σαν υπουργός ΥΠΕΚΑ? Απλά Η Υπουργός έπρεπε να λέει.


Συγγνώμη για το χιούμορ αλλά πλέον μόνο έτσι αντέχω. Με χιούμορ.
Είμαστε για κλάματα.




------------------------------------------------------------------------------------

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ & ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ
ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΠΟΛ/ΜΙΑΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Ο.Κ.Κ.
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 7
ΑΘΗΝΑ 29/20/2009


προς : Τις πολεοδομικές υπηρεσίες της χώρας


ΘΕΜΑ : ΅Προαγγελία αναστολής εφαρμογής διατάξεωνΆ.

Σχετ : 1. O N.3775/09(ΦΕΚ 122 ΑΆ /21-7-2009)ΑΡΘΡΑ 40&41

2. Η εγκύκλιος 5/2009 (35307 25-8-2009)



“Ενόψη της εφαρμογής των διατάσεων των άρθρων 40 & 41 του Ν. 3775/2009 « Κανόνες τεκμηρίωσης ενδοομιλικών συναλλαγών, κανόνες υποκεφαλαιοδότησης επιχειρήσεων, διαδικασία ταχείας αδειοδότησης και άλλες διατάξεις»(ΦΕΚ 122 ΑΆ /21-7-2009) , παρακαλούμε να διακόψετε κάθε σχετική σας ενέργεια που αφορά στην εφαρμογή της παρ. 2 του άρθρου 40 και της παρ. 5 του άρθρου 41 περί τακτοποίησης
ημιπαίθριων και κλειστών υπέργειων κ υπόγειων χωρών που άλλαξαν χρήση, σε οποίο στάδιο της διαδικασίας και αν ευρίσκεται.”


-Η-
Υπουργός
Περιβάλλοντος Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής