Φίλοι & συνάδελφοι, καλησπέρα σας.

Αυτό το διάστημα εκδίδεται η άδεια οικοδομής για το σπίτι μου (μεζονέτα με υπόγειο και τοιχεία υπογείου) το οποίο θα έχει επιφανειακή θεμελίωση γενικής κοιτόστρωσης πάχους 60 cm (παραθαλλάσιο οικόπεδο με μαλακό έδαφος).

Η θεμελίωση εκτός από τις δύο εσχάρες (Φ12/15) άνω/κάτω, έχει (φυσικά τα υποστηλώματα) και
"συνδετήρια δοκάρια" (πως ακριβώς λέγονται αυτά, κρυφοδοκοί?). Ερώτηση: Η άνω εσχάρα θα τοποθετηθεί κάτω από τα δοκαροσίδερα, ή πάνω σε αυτά? και γιατί? (ο συνάδελφος μηχανικός που επέλυσε τα στατικά χρησιμοποιεί το λογισμικό NEXT). Στην περιοχή μου, σε όλες τις κοιτοστρώσεις που έχω δει, η πάνω σχάρα "καβαλάει" τα συνδετήρια δοκάρια.

Πρότεινε επίσης γύρω από κάθε υποστήλωμα (περίπου 1.5m x 1.5m) να σκαφτεί ακόμα 20 cm, να τοποθετηθεί εκεί μέσα ένα καρέ Φ12/15 ώστε "σημειακά" η θεμελίωση να αποκτήσει πάχος 80 cm για την αποφυγή προβλημάτων από διάτρηση. Το πάχος του σκυροδέματος και μόνο, αρκεί? Αντιλαμβάνομαι ότι η διάτρηση προκαλείται από φορτία διάτμησης.

Επειδή το ψάχνω και λίγο από μόνος μου, μήπως θα μπορούσα να ενισχύσω τοπικά με οπλισμό διάτρησης? Κοιτώντας το manual του Ιγνατάκη (σελ. 44) αλλά και τον ΕΚΩΣ (σελ. 354) δυσκολεύομαι να αντιληφθώ πως θα τοποθετηθούν οι επιπλέον φουρκέτες (συνδετήρες διάτρησης) και οι ίσιες και οι κεκλιμμένες από τη στιγμή που σε κάθε υποστήλωμα συντρέχουν δοκάρια και προς τις 2 διευθύνσεις τα οποία έχουν τους δικούς τους συνδετήρες.

Οι "πάπιες" τι ακριβώς είναι? Υπάρχει κάποιο κατασκευαστικό σχέδιο γι' αυτές και για το πως τοποθετούνται? Μήπως καμιά φωτογραφία από πραγματικό έργο ?

Κοιτώντας το forum παρατήρησα κάποιους οπλισμούς διάτρησης (Halfen?) που πρακτικά πρόκειται για ευθύγραμμα τμήματα χάλυβα που "κρέμονται" από την άνω σχάρα, φτάνουν έως την κάτω σχάρα και το πάνω τους τμήμα είναι κολλημένο σε μια λάμα. Αυτά δεν μπορούν να κατασκευαστούν και ως ιδιοκατασκευή? (κομμάτια χάλυβα Φ20/50cm κολλημένα σε λάμα γαλβανιζέ ή ανοξοίδωτη). Η τοποθέτησή τους μάλιστα, είναι πολύ απλή.

Και μια τελευταία ερώτηση "ολίγον άσχετη": Λόγω του ότι είμαι δίπλα στη θάλασσα, να προτιμήσω σκυρόδεμα C20/25 με 330 kg τσιμέντο CEM I 32.5 (ενδεχομένως και τούρκικο), ή σκυρόδεμα C20/25 με 275 kg τσιμέντο CEM II 42.5 ? Η εταιρεία με το τσιμέντο 42.5, μου είπε ότι μπορεί να μου βάλει 310 kg τσιμέντο CEM II 42.5, αλλά τότε θα είναι C25/30. Πόσο επηρρεάζει αυτό την κατασκευή δεδομένου ότι η μελέτη έχει γίνει με C20/25?