Κατα το ετος 2010 αγορασα κατοικια απο ιδιωτη-κατασκευαστη με τη συμφωνια (οπως διατυπωθηκε και στα οριστικα συμβολαια) να μου παραδοθει εως 31.12.2010 αποτερατωμενη, κατοικισιμη κλπ. Η προθεσμια εξεπνευσε χωρις να τηρηθει η συμφωνια, λογω οικονομικης αδυναμιας του κατασκευαστη. Το επιθυμητο σεναριο - αν υποθεσουμε οτι δε θελουμε να τρεχουμε στα δικαστηρια - τωρα ειναι να αποπερατωσω το σπιτι με δικα μου εξοδα.

Τα ερωτηματα ειναι:
1) Η αδεια ειναι στο ονομα του ιδιωτη-πωλητη. Τι γινεται με την επιβλεψη; Πρεπει να αλλαξει; Μπορει να συνεχισει ο ιδιος μηχανικός; Πρεπει να γινει αναθεωρηση της αδειας και αν ναι απο ποιον; απο μενα ή απο τον πωλητη;

2)-και σημαντικοτερο: Στην πορεια ανακαλυπτω πως ο ιδιωτης που ανελαβε να την κατασκευασει δεν εχει αποδοσει καθολου ασφαλιστικες εισφορες ΙΚΑ (παρολο που εχει υποβαλλει 5-6 ΑΠΔ). Υπαρχει φοβος το ΙΚΑ να κυνηγησει εμενα; Πως διασφαλιζομαι; Υποθετω οτι τουλαχιστον απο δω και μπρος θα εχω υποχρεωση υποβολης ΑΠΔ και υποχρεωση καταβολης εισφορων για τις εργασιες απο δω και μπρος που προκειται να γινουν για την αποπερατωση. Θα πρεπει να λοιπον να γνωρισω το ολο θεμα στο ΙΚΑ και να ζητησω αυτοψια;

Το θέμα μεταφέρθηκε από τη συνδρομητική κατηγορία "Λογισιτκά" καθότι δεν αφορά λογιστικά θέματα μηχανικού.
Ο Γενικός Διαχειριστής του eMichanikos.gr.