Καλησπέρα,
Μου ήρθε το χαρτί της περαίωσης (4x700 =2800€). Όλα μου τα έσοδα (όλα καθαρά,τίποτα "μαυρο") έχουν υπολογιστεί με τον συντελεστή 72% καθώς δούλευα σε τεχνική εταιρεία με Α.Π.Υ, σε εργοτάξιο εκτός Αθηνών).
Από το βιβλίο εσόδων - εξόδων πιστεύω οτι έχω "θεματάκια" στα εξής:

1.Τα πάγια μου (Η/Υ και συναφή) τα έχω καταχωρήσει στην στήλη των "παγίων" (θεωρώντας απόσβεση 100%). Δεν έχω κάποια άλλη ξεχωριστή σελίδα για αποσβέσεις ή μητρώο παγίων.
2. Κάποια έξοδα μικρής αξίας (έως 80€) όπως πληκτρολόγια, μνήμη usb κλπ. τα έχω βάλει στην στήλη: "Δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης" και όχι στη στήλη "παγια". Είναι λάθος?
3.Έδρα= σπίτι μου (δωρεάν παραχώρηση απο την μητέρα μου). Κατάχωρώ δαπάνες όπως ρευμα, ευδαπ, κοινόχρηστα σε ποσοστό 30%. Δεν καταχωρώ το σύνολο του παραστατικού αλλά το 30%. Ομοίως υπολογίζω και για το ΦΠΑ.
4.Το Βιβλίο μου δεν έχει στήλη " δαπάνες μη υποκείμενες σε φόρο" οπότε καταχωρώ δαπάνες όπως συνδρομή ΤΕΕ, κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ αμοιβής Ημιυπαίθριου, κλπ στην στήλη "δαπανες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης". Πρέπει να αλλάξω Βιβλίο εσόδων εξόδων?

Με βάση τα παραπάνω, είναι προτιμότερη η περαίωση ή το ρίσκο ενός πιθανού ελέγχου?
ευχαριστώ