Η απάντηση από την πολεοδομία Συκεών, που ανήκει και το ακίνητο, ήταν αυτό που έγραψες. Μπορεί να γίνει ενημέρωση φακέλου, στην οποία να συμπεριλάβω και τις διαφορές στον περιβάλλοντα χώρο και τα παράθυρα.

Όμως μου επισήμανε το άρθρο 107, ν.4495/17, όπου γράφει ότι αν το συμβόλαιο σύστασης οριζοντίων έχει γίνει πριν από τις 28/7/11, για την έκδοση αδείας (εν προκειμένω άδεια αλλαγής χρήσης) δεν χρειάζεται να ασχοληθώ και να αποτυπώσω τις υπόλοιπες οριζόντιες.Αν όμως είναι μετά από αυτήν την ημερομηνία (στην δική μου περίπτωση είναι), τότε πρέπει να αποτυπώσω και τις υπόλοιπες. Δηλαδή και τα υπόλοιπα ισόγεια διαμερίσματα, που προφανώς έχουν κάνει το ίδιο, χρησιμοποιούν τις υποτιθέμενες αποθήκες ως δωμάτια, και τους υπόλοιπους δύο ορόφους.

Έχετε ακούσει κάτι; Μου φαίνεται παράλογο. Πώς θα υποχρεώσω τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες να προβούν σε άδεια αλλαγής χρήσης και να με πληρώσουν; Ή θα με πληρώσει για όλους ο πελάτης μου;

Προκύπτει το ερώτημα και για την ενημέρωση. Θα κάνω αποτύπωση και τις υπόλοιπες οριζόντιες; Η απάντηση της πολεοδομίας ήταν ναι.

Σκέφτηκα ως μέση λύση από το τοπογραφικό που πρέπει να γίνει για την άδεια, να χρησιμοποιήσω το περίγραμμα της οικοδομής και την διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου, και στην τεχνική έκθεση να γράψω ότι έγινε μόνο έλεγχος του περιγράμματος και της θέσης του κτηρίου και έλεγχος της διαμόρφωσης