win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Πολιτικός μηχανικός
    Το μέλος michanikos21 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    18.08.2023
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Διαμερισματοποίηση ορόφου

    Καλησπέρα, είμαι νέος στο φόρουμ και γενικά νέος μηχανικός! Θέλω εάν έχετε την καλοσύνη την βοήθεια σας σε μια υπόθεση που μου έτυχε! Είναι ένας πελάτης ο οποίος έχει εργοταξιακο ρεύμα στην οικοδομή του και θέλει να κάνει αίτηση για οριστική χορήγηση! Η άδεια ήταν του 2004 και έχει αναθεωρηθεί επ αόριστον!

    Πριν κάνει την αίτηση για το ρεύμα θέλει στον πρώτο όροφο οποίος είναι ενιαίος να κάνει ένα χώρισμα για να δημιουργήσει 2 διαμερίσματα με σκοπό στο μέλλον να το μεταβιβάσει στα παιδιά του! Σε αυτή την περίπτωση εγώ πως πρέπει να κινηθώ? Να κάνω ενημέρωση φακέλου ή κάτι αλλού?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε.
    Το μέλος ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΣΑΝΤΟ δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    03.08.2011
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    11
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    αρχικά θα κάνεις έναν έλεγχο νομιμότητας του κτηρίου, αν τα σχέδια ταυτίζονται με της άδειας ή αν κάτι χρήζει ρύθμισης με τον ν. 4495/17. Όσον αφορά τον διαχωρισμό, κανονικά αυτός απαιτεί άδεια μικρής κλίμακας, βέβαια στην περίπτωση σου έχει οικοδομική άδεια σε ισχύ και αυτό ίσως μπλέκει τα πράγματα. Δεν νομίζω πως αρκεί η ενημέρωση φακέλου, ίσως να θέλει αναθεώρηση άδειας με νέες μελέτες, τσεκάρεις αν έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις και ζητάς παραίτηση από τον μηχανικό που έβγαλε την άδεια, είναι λιγο μπελάς. Ρώτα στην αρμόδια ΥΔΟΜ να σε κατευθύνουν.
    Αλλιώς, θεωρώ καλύτερη λύση να εκδώσεις μια ΕΕΔΜΚ για τον διαχωρισμό και τυχόν εσωτερικές διαρρυθμίσεις, συντάσσοντας ότι μελέτες αλλάζουν (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, πυροπροστασία κλπ) για να είσαι καλυμμένος. Σε κάθε περίπτωση, τις νέες μελέτες δεν τις γλυτώνεις.
    Αφού ξεμπερδέψεις με τον διαχωρισμό, θα εκδώσεις μέσω του e-άδειες μια βεβαίωση σύνδεσης με δίκτυο ηλεκτροδότητησης παραθέτοντας τα στοιχεία της άδειας. Με αυτό ο πελάτης σου θα απευθυνθεί στην ΔΕΗ, και 2 ηλεκτρολογικά σχέδια (για τα νέα πλέον διαμερίσματα) και θα πάρει το οριστικό ρεύμα.
    Το σημαντικότερο, επειδή η υπόθεση σου έχει πολλή διαδικαστική αλλά και μελετητική δουλειά ενημέρωσε τον πελάτη ότι έχει ένα έυλογο κόστος προτού ξεκινήσεις επισκέψεις και ερωτήσεις στην ΥΔΟΜ και προσχέδια.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Δήλωση υπαγωγής αυθαίρετου 2ου ορόφου
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.02.2018, 17:06
  2. ΠΕΑ σε τμήμα ορόφου κτηρίου
    Από το μέλος ΣΩΤΗΡΗΣ στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταία Ανάρτηση: 28.09.2017, 20:50
  3. N.4178/13: Διαμόρφωση εσωτερικού χώρου μη αποπερατωμένου ορόφου
    Από το μέλος Γιάννης.Χ. στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.04.2014, 20:34
  4. N.4014/11: Βεβαίωση για συμβόλαια σε αποθήκη υπογείου με λάθος διαμερισματοποίηση
    Από το μέλος s.vassilis στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.01.2013, 14:33
  5. N.4014/11: Υπέρβαση ύψους λόγω κατασκευής επιπλέον ορόφου
    Από το μέλος panmyr στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.12.2011, 12:08

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •