Γεια σας. Παρακαλώ λύστε μου μια απορία σε ένα πρόβλημα.

Υπάρχει μια γκαραζόπορτα αρκετά ενισχυμένη με σίδερο 80-80 μήκος 3,60και υψος 2.35 και με διπλό κάγκελο. Στην πόρτα αυτή εδώ και 3-4 χρόνια εχω βάλει μοτέρ. Απο την αρχή μου παρουσιάζει το εξής. Ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος η πόρτα αλλάζει θέση σε οτι αφορά το άνοιγμα - κλείσιμο. ποιο συγκεκριμένα. Πχ κατά το κλείσιμο τον χειμώνα με 10 κελσίου η πόρτα αφήνει 2-3 cm κενό από την κάσα που κλείνει. Το δε καλοκαίρι πχ με 40 κελσίου γινετε το αντίθετο και η πόρτα χτυπαει πάνω στην κάσα.


Εχω ελέγξει το μοτέρ και το μόνο που εχω δει είναι ενας μικρός τζόγος μεταξύ άξονα και στο γρανάζι που οφείλετε στο οτι εχει μικρή φθορά ο άξονας εκεί που μπαίνει η σφήνα. Απο ηλεκτρικής πλευράς εχω αλλάξει τους 2 τερματικούς στο μοτέρ με καινούργιους.

Επίσης τα λαμάκια που ρυθμίζουν άνοιγμα - κλείσιμο ειναι και αυτά ελεγμένα και σφιγμένα στην θέση τους. Τέλος να πω οτι σε σταθερή θερμοκρασία πχ ολο το καλοκαίρι η ολο το χειμώνα η κατάσταση ειναι σταθερή και δεν αλλάζει το στοπ της πόρτας.

Αυτο οφείλετε στης συστολές - διαστολές του σιδήρου από της θερμοκρασίες και ειναι κάτι το φυσιολογικό δηλαδή? Φταίει κάτι άλλο?

Τωρα οπως εχει η κατάσταση αναγκάζομαι και αλλάζω κάθε λίγο την θέση στο τερματικό λαμάκι λίγο δεξιά - αριστερά ώστε να κλείνει σωστά.