Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μου ζητήθηκε να βγάλω Ηλ. Ταυτότητα σε ένα διαμέρισμα (μαζί με υπόγειο και πάρκινγκ) προκειμένου να πωληθεί.
Πηγαίνοντας εκεί με τα σχέδια της άδειας διαπίστωσα ότι ένα δωμάτιο του διαμερίσματος είχε προσαρτηθεί στο διπλανό διαμέρισμα. Επίσης υπήρχαν κάποιες μικρές αλλαγές στις διαστάσεις των άλλων δωματίων και των εξωστών.
Τα πραγματικά τ.μ. του διαμερίσματος συμπίπτουν με αυτά που γράφει το συμβόλαιο αλλά είναι μικρότερα από αυτά που αναγράφει η σύσταση (Είναι περίεργο που το συμβόλαιο δεν κάνει αναφορά σε σχέδιο).
Όσον αφορά το υπόγειο αυτό στα σχέδια της άδειας εμφανιζόταν σαν ένας ενιαίος χώρος ενώ στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε 6 ξεχωριστούς χώρους για τα διάφορα διαμερίσματα και τα τ.μ. της αποθήκης του ιδιοκτήτη δεν συμπίπτουν με αυτά που λέει το συμβόλαιο.
Πήγα αποτύπωσα και το διπλανό διαμέρισμα για να έχω μια πλήρη αποτύπωση του ορόφου αλλά οι μετρήσεις των εσωτερικών διαστάσεων φανερώνουν ένα διαφορετικό περίγραμμα του κτιρίου.
Δεν ξέρω πως να προχωρήσω.
Να ζητήσω από κάποιον συνάδερφο να μου κάνει ένα τοπογραφικό και να προσπαθήσω να κουμπώσω τις μετρήσεις μου στο πραγματικό περίγραμμα του κτιρίου;
Θα χρειαστεί να γίνει νέα σύσταση; Και αν ναι πρέπει να τακτοποιηθούν οι αυθαιρεσίες όλων των διαμερισμάτων;