Καλησπέρα κ πάλι...
στην αναζήτησή μου σχετικά με τη νομιμοποιήση ημιυπαίθριου χώρου μου προέκυψαν τα παρακάτω προβλήματα-απορίες :
Έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, είμαι εγγεγραμμένο μέλος στο ΤΕΕ και θέλω να κάνω τη ρύθμιση ημιυπαίθριου χώρου που βρίσκεται στην ιδιοκτησία μου χωρίς να κάνω όμως έναρξη επαγγέλματος.Γίνεται???
Από το ΤΕΕ όταν τους είπα ότι πρόκειται για δική μου ιδιοκτησία μου απάντησαν πως θα ακολουθήσω κανονικά τη διαδικασία με το πρόγραμμα αμοιβών τους, θα κάνω δηλαδή κανονικά την υποβολή του έργου και όταν θα βγει κωδικός πληρωμής θα παω στο τεε κ θα μου δώσουν απαλλακτικό αμοιβής αφου κρατήσουν το 2% υπερ ΤΕΕ.
Επίσης με ανάλογη διαδικασία θα πάρω κ απαλλαγή από την εφορία (ΦΕΜ)
Μου είπαν ακόμη πως στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ μπορώ να χρησιμοποιήσω αριθμό λογαριασμού οψεως χωρίς να είναι λογαριασμός μηχανικού τον οποίο άλλωστε για να ανοίξω πρέπει να έχω κάνει την έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, την οποία προς το παρόν θα θελα να αποφυγω καθως δε σκοπευω να ασκησω αμεσα το επαγγελμα...
Γίνονται όλα αυτά χωρίς να κάνω έναρξη επαγγέλματος??
Συνοψίζοντας, τα 2 κυριότερα θέματά μου είναι:
1) άν μπορώ να χρησιμοποιήσω στο πρόγραμμα υπολογισμού της αμοιβής μου από το τεε έναν οποιονδήποτε αριθμό όψεως χωρίς να είναι μηχανικού
2) αν μπορώ να απαλλαχθώ από τον ΦΕΜ ή να τον πληρώσω χρησιμοποιώντας το ΑΦΜ που έχω χωρίς να υποχρεωθώ να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην εφορία.
Κ αν δε μπορώ, είμαι δηλαδή υποχρεωμένη να κάνω έναρξη ή να δώσω τη νομιμοποίηση σε άλλον μηχανικό από τη στιγμή που δε θα πληρωθώ γιατί ο χώρος είναι στην ιδιοκτησία μου???
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων κ συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά μια σίγουρη απάντηση δεν κατάφερα να πάρω από πουθενά κ πιστέψτε με έχω ρωτήσει παντου!!