Οι αυθαιρεσίες που έχω εδώ είναι:
1. Αποθήκη περί των 12 ^μ2 στον κοινόχρηστο περιβάλλοντα χώρο (έχω δύο οριζόντιες πάνω κάτω)- ανεξάρτητη με τον φορέα του κυρίως κτιρίου. Το κυρίως κτίριο αποτελείται από 2 οριζόντιες πάνω κάτω.
2. Αποθήκη που βρίσκεται στο δώμα του διώροφου κτιρίου
3. Μεταλλική σκάλα που οδηγεί από τον 1ο όροφο στο δώμα.
4. Διαφορές στις διαστάσεις του περιγράμματος, όπου εκεί προέκυψε το πως μπαίνουν μέσα στην τακτοποίηση
5. Διαφορές σε κουφώματα (άνοιγμα νέου κουφώματος σε όψη που επιτρέπεται)

Α) Με την λογική ότι δεν τακτοποιώ μερικά και τακτοποιώ τα υπόλοιπα, στον ίδιο φορέα, τότε για την διώροφη οικία που αφορούν τα 2,3,4,5 πάω για νομιμοποίηση, και για το 1, που παραβιάζεται το Δ, πάω για τακτοποίηση.
Β) Τι θα γινότανε όμως εάν παραβιαζότανε το Δ από το ίδιο το διώροφο κτίριο? Εκεί δεν θα μπορούσα να πάω προς νομιμοποίηση, με συνέπεια να πάω για όλα προς τακτοποίηση χωρίς όμως να ξέρω πως υπολογίζεται η αυθαιρεσία με διαφορετικές διαστάσεις.....??
Γ) Τι θα γινότανε εάν υπήρχε παράβαση πχ δόμησης-κάλυψης σε μία περίπτωση κτιρίου, η οποία θα μπορούσε να νομιμοποιηθεί ως επιφάνεια αλλά ταυτόχρονα το κτίριο είχε παραβάσεις κτιριοδομικές, πχ ανοίγματα σε όμορη όψη?? Θα πρέπει όλο να πάει με τακτοποίηση επειδή είναι ίδιος φορέας?