win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    ΑΓΡΟΝΟΜΟΣ & ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΜΗΧΑ
    Το μέλος LydiaTab δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.12.2017
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Υπογραφή τοπογραφικού ως μισθωτός

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω λάβει μία πρόταση να υπογράφω τοπογραφικά σχέδια για αδειοδοτήσεις φωτοβολταϊκών πάρκων πανελλαδικά, από την εταιρεία στην οποία εργάζομαι εδώ και 1 μήνα ως μισθωτή.

    Γνωρίζετε:
    1. ποιο νομικό πλαίσιο καλύπτει τη δυνατότητά μου να υπογράφω αν και μισθωτή? (όχι δηλαδή με μπλοκάκι)
    2.πως επιμερίζονται οι ευθύνες υπογράφοντας ένα σχέδιο για μία εταιρεία? αν αλλάξει κάτι? αν υπάρξει νομικό θέμα εκ των υστέρων? αν έχω αποχωρήσει από την εταιρεία?
    3.υπάρχει κάποια λογική κοστολόγησης μιας τέτοιας ευθύνης στο πλαίσιο μισθωτής εργασίας?
    Ευχαριστώ,
    Λυδία

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.887
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Για τα πρώτα δυο ερωτήματά σας θα πρότεινα να απευθυνθείτε στο τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ για να έχετε υπεύθυνες απαντήσεις από τον πιο αρμόδιο φορέα να σας απαντήσει. Ή και στον Πανελλήνιο Σύλλογο διπλωματούχων Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών (ΠΣΑΤΜ).

    Από τη δική μου εμπειρία να σας πω ότι:

    1. Ως μισθωτός του ιδιωτικού τομέα υπογράφετε ό,τι και ως ελεύθερος επαγεγλματίας. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

    2. Δεν νομίζω ότι επιμερίζονται οι ευθύνες. Όλη την ευθύνη τη φέρει ο υπογράφων μηχανικός, είτε είναι μισθωτός είτε ελεύθερος επαγγελματίας.

    3. Κατ' αρχήν θα πρότεινα να μην υπογράψετε μελέτες τις οποίες δεν εκπονείτε και μάλιστα όταν αυτός που θα εκπονήσει τη μελέτη δεν είναι καν γνωστός σας, απ' όσο κατάλαβα.
    Από εκεί και πέρα, το κόστος της υπογραφής έχει σχέση με τη φερόμενη ευθύνη.
    Φανταστείτε να βάλετε την υπογραφή σας σε ένα τοπογραφικό που θα αναφέρει ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, να πωληθεί και να διαπιστωθεί ότι τελικά δεν είναι οικοδομήσιμο. Ο αγοραστής θα σας κάνει αγωγή και θα ζητά από εσάς το ποσό της ζημιάς που υπέστη και ίσως να είναι όσο το κόστος αγοράς!
    Αν παρόλα αυτά υπογράψετε τοπογραφική μελέτη τρίτου, κάντε μια ασφάλιση επαγγελματικής ευθύνης και δείτε ποιο είναι το κόστος και οι όροι αυτής. Αυτό θα σας οδηγήσει να κοστολογήσετε και την υπογραφή σας.

Παρόμοια θέματα

  1. Ηλεκτρονική υπογραφή μηχανικών
    Από το μέλος DESPOINA_DROSI στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 17.03.2021, 20:39
  2. Ψηφιακή Υπογραφή & USB Token
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.07.2018, 15:12
  3. N.4178/13: Υπογραφή στατικής μελέτης επάρκειας
    Από το μέλος manman στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.12.2014, 13:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.06.2014, 14:20

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •