win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολ.Μηχανικός
    Το μέλος Blank δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    11.03.2021
    Αναρτ.
    3
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Παραίτηση Επιβλέποντος

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι συνεπιβλέποντας στατικού φορέα (αλλά όχι γενική επίβλεψη) μαζί με άλλους δύο πολιτικούς μηχανικούς, σε μία άδεια, έργου το οποίο έχει ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο. Δεν έχω συμμετάσχει καθόλου στην επίβλεψή του. Επίσης από τον Ιούνιο του 2021 έχω κλείσει τα βιβλία μου (ωστόσο διατηρώ άδεια ασκήσεως παρότι άλλαξα επάγγελμα).

    Πως κινούμαι τώρα με δεδομένο ότι δεν συμμετείχα στην επίβλεψη και ότι έχω κλείσει τα βιβλία;
    Έχω κάποιες νομικές συνέπειες για το ότι δε βγήκα εγκαίρως από την επίβλεψη;

    Μιλώντας με τους συνεπιβλέποντες μηχανικούς, σκοπεύουν να κάνουν ηλεκτρονική αναθεώρηση για κάποιες αλλαγές στα στατικά σύντομα, οπότε θα συμπεριλάβουμε και την παραίτηση μου. Μπορώ σε αυτήν την παραίτηση να ισχυριστώ ότι δεν συμμετείχα στην επίβλεψη καθόλου τώρα που έχει ήδη ένα χρόνο που τρέχει το έργο; Μήπως πρέπει να κινηθώ διαφορετικά και να κάνω μόνος μου τη δήλωση ότι παραιτούμαι;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Θα πρόεινα να απευθυνθείτε κατ' αρχάς στο τμήμα επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ και στη συνέχεια στην αρμόδια ΥΔΟΜ.
    Νομίζω ότι πρέπει το ταχύτερο να παραιτηθείτε της επίβλεψης, ακολουθώντας την προβλεπόμενη διαδικασία.
    Δείτε την §9 του άρθρου 42 του Ν.4495/17 και την §2 του άρθρου 5 της ΥΑ.48123/18.

Παρόμοια θέματα

  1. Αναθεώρηση αδείας λόγω αλλαγής επιβλέποντος
    Από το μέλος Evan στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.03.2021, 09:32
  2. Αναθεώρηση άδειας λόγω αλλαγής επιβλέποντος
    Από το μέλος mbetziou στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταία Ανάρτηση: 31.10.2018, 12:06
  3. Απόφαση Εφετείου για τις ευθύνες Επιβλέποντος Μηχανικού
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Υγιεινή και Ασφάλεια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.04.2012, 08:58

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •