Ευχαριστώ Χάρη.

Ψάχνοντας, βρήκα τα εξής:
2)+3) Διάβασα όλα τα συμβόλαια και γράφουν ότι και το 90% του πελάτη μου και το 10% του γείτονα έχουν αποκλειστική χρήση στο τμήμα της κάθετης Κ1 που αναλογεί στον καθένα αντίστοιχα, το οποίο οριοθετείται σε επισυναπτόμενο τοπογραφικό. Και στο συμβόλαιο σύστασης κάθετης, αναφέρει λεκτικά ότι έκαστη κάθετη ιδιοκτησία δύναται να προβαίνει σε πολεοδομικές πράξεις, χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων, εφόσον δεν τις βλάπτει. Το ίδιο και για την περίφραξη τελικά, αναφέρει ρητά ότι για την περίφραξη δεν απαιτείται συναίνεση των υπολοίπων. Απλώς εν προκειμένω αυτό που θέλει να κάνει δεν υπάγεται σε κατηγορία της ΕΕΔΜΚ και θα πρέπει να βγει οικοδομική άδεια περίφραξης, αν το κάνει τελικά. Με συμβολαιογράφο που μίλησα, μου είπε ότι το 90% στο οποίο θα βγει ΕΕΔΜΚ δεν χρειάζεται την συναίνεση του 10% για εργασίες που θα γίνουν στο δικό μας οριοθετειμένο τμήμα, είτε αφορά όψεις, είτε περιβάλλοντα χώρο.

5) αυτό είχα καταλάβει, αλλά μιλώντας με υπάλληλο στην πλατφόρμα eadeies, μου είπε ότι αυτός που εκδίδει την ΕΕΔΜΚ είναι αυτονόητο ότι είναι και ο επιβλέπων! Δηλαδή έκδοση ΕΕΔΜΚ σημαίνει επίβλεψη.

Επίσης, εντόπισα στην τακτοποίηση που είχε γίνει με τον ν.4495/17, κάποιες ελλείψεις. Για παράδειγμα, έχει γίνει επέκταση εξώστη (εμφανής διαφορά) και δεν αναφέρεται ούτε στην τεχνική έκθεση, ούτε στα σχέδια τακτοποίησης που μου έδωσαν, παρόλο που στις λοιπές παραβάσεις αναφέρεται τακτοποίηση εξωστών, στον κάτω όροφο της μεζονέτας. Και δυο ακόμα σημεία, εμφανή κατά την αποτύπωση. Την τακτοποίηση την έκανε άλλος συνάδελφος, στην οποία βασίστηκε και το συμβόλαιο αγοράς. Εγώ που βγάζω την ΕΕΔΜΚ, θεωρώ πως πρέπει να ανεβάσω αρχιτεκτονικά που βασίζονται στην αποτύπωσή μου και όχι στην τακτοποίηση. Δηλαδή το μπαλκόνι να το δείξω όσο το μετράω. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα για μένα ή για τον συνάδελφο που έκανε την τακτοποίηση;