win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 4 από σύνολο 4
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος jimmy_dri δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    04.06.2021
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Αμοιβές για άδεια νομιμοποίησης

    Καλησπέρα , είμαι νέος μηχανικός και θέλω να εκδώσω την πρώτη μου άδεια νομιμοποίησης .

    Σε εντός σχεδίου περιοχή ο πελάτης μου με άδεια ισόγειας κατοικίας 135 τμ έκτισε εκτός από το ισόγειου (140τμ τελικά) και άλλον έναν όροφο 135 που τον χρησιμοποιεί ως κατοικία χωρίς να εξαντλήσει τον Σ.Δ. Το ισόγειο έμεινε αδιαμόρφωτο δηλαδή μονό με δομικά στοιχεία και εξωτερικούς τοίχους .Η άδεια εκδόθηκε το 1986.


    Έτσι λοιπόν σήμερα θα πρέπει να εκδώσω άδεια νομιμοποίησης για το αυθαίρετο τμήμα καθώς και να γίνει διαρρύθμιση του ισογείου σε 4 αυτοτελή διαμερίσματα.

    Η διαρρύθμιση από ότι είδα γίνετε με αναλυτικό προϋπολογισμό.

    Το ερώτημα μου είναι ποιες θα είναι οι νόμιμες αμοιβές για την άδεια νομιμοποίηση ; θα είναι για όλο το κτίριο η μόνο για το αυθαίρετο τμήμα ;

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Τακτοποίηση υποθέτω εννοείς και όχι νομιμοποίηση.
    Υπάρχει τεράστια διαφορά στις δύο έννοιες τις οποίες συγχέουν οι ιδιώτες και πρέπει εμείς να τους τις ξεκαθαρίζουμε.

    Για να κάνεις νομιμοποίηση, θα πρέπει όλα να είναι σύννομα.
    Στη περίπτωσή σου να έχεις επιτρεπόμενη δόμηση τουλάχιστον 140+135=275τ.μ. και επιτρεπόμενη κάλυψη 140τ.μ..
    Παράλληλα θα πρέπει να τηρούνται οι διατάξεις για τα ύψη και τις αποστάσεις από τα όρια και γενικώς όλες οι πολεοδομικές διατάξεις.
    Όπως και όλες οι διατάξεις των κανονισμών που ίσχυαν το 1986 για στατικά, θερμομόνωση και ηλεκτρομηχανολογικά.

    Αν δεν μπορείς να κάνεις νομιμοποίηση, κάνεις τακτοποποίηση, εφόσον βέβαια δεν ισχύει κάποια από τις περιπτώσεις της §2 του άρθρου 89 του Ν.4495/17 που απαγορεύει την τακτοποίηση.

    Μετά την τακτοποίηση, δύναται να εκδοθεί άδεια αποπεράτωσης του ισογείου κατά την §5α του άρθρου 107 του Ν.4495/17.

    Όσον αφορά τις νόμιμες αμοιβές, δεν έχουν κανένα νόημα. Αυτό που έχει σημασία είναι η αμοιβή που θα συμφωνήσεις.
    Σημασία βέβαια έχει ο προϋπολογισμός που θα υπολογίσεις για τον υπολογισμό των φορολογικών τελών και λοιπών εισφορών. Το συνολικό ποσό στην περίπτωσή σου είναι πολύ μικρό και δεν νόημα να το ψάχνουμε.
    Θα μπορούσε κανείς να πει ότι θα πρέπει να προβείς είτε σε αναλυτικό προϋπολογισμό για τις υπολειπόμενες εργασίες για την αποπεράτωση, είτε σε συμβατικό για όλα τα τ.μ. της αποπεράτωσης.
    Βέβαια, αν μια μελέτη (π.χ. στατικά) αφορά όλο το κτήριο, τότε θα έπρεπε ο προϋπολογισμός να αφορά όλο το κτήριο.
    Οπότε ίσως να είναι πολύ πιο απλό το να κάνεις συμβατικό προϋπολογισμό για όλο το κτήριο, κερδίζοντας έτσι σε χρόνο διεκπεραίωσης.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Το μέλος jimmy_dri δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    04.06.2021
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση
    Νομιμοποίηση εννοώ
    Έχω ελέγξει όλες της πολεοδομικές διατάξεις και μπορώ να εκδώσω άδεια νομιμοποίησης με τους τωρινούς κανονισμούς.
    Στην περίπτωση λοιπόν της νομιμοποίησης ποιες θα πρέπει να είναι οι νόμιμες αμοιβές που θα πρέπει να υπολογίσω;
    Έχω δει ότι απαιτείται αποτύπωση αρχιτεκτονικών στατικών και στατική επάρκεια. στην περίπτωση μου χρειάζονται και άλλες αμοιβές;

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #4

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια νομιμοποίησης με τον Ν.4178/2013
    Από το μέλος alexbaz19 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.10.2013, 08:34
  2. N.4014/11: Ρύθμιση ή άδεια νομιμοποίησης
    Από το μέλος igki στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.04.2013, 07:51
  3. N.4014/11: Άδεια νομιμοποίησης και μικροπραβάσεις
    Από το μέλος ankiousis στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.05.2012, 11:32
  4. Αμοιβές για οικοδομική άδεια νομιμοποίησης
    Από το μέλος yannisk72 στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.04.2012, 21:26
  5. N.4014/11: Παράβολο για άδεια νομιμοποίησης σε μη αποπερατωμένο κτίριο
    Από το μέλος ankiousis στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.02.2012, 08:01

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •