Το άρθρο 98, παρ.9, στον ν. 4495/17, είχε τροποποιηθεί από τον ν. 4643/19, άρθρο 51, παρ.8 ως εξής:
Η παράγραφος 9 του άρθρου 98 του ν. 4495/2017 αντικαθίσταται ως εξής: «9. Πλην των περιπτώσεων της παραγράφου 8 του παρόντος άρθρου, υπόχρεος για την τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής είναι ο ιδιοκτήτης που τις ιδιοχρησιμοποιεί χωρίς να απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των λοιπών συνιδιοκτητών της οικοδομής. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζεται η διαδικασία υπαγωγής στον παρόντα νόμο των αυθαίρετων κατασκευών ή αλλαγών χρήσης επί κοινοχρήστων ή κοινοκτήτων μερών της οικοδομής που δεν έχουν απολέσει την κοινόχρηστη χρήση, ο επιμερισμός του ενιαίου ειδικού προστίμου και των λοιπών δαπανών μεταξύ των συνιδιοκτητών και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.».

Επικαλούμενη αυτό το άρθρο λοιπόν, προχώρησα σε υπαγωγή στον νόμο αυθαιρέτων, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών, μια περίπτωση που ήταν πυλωτή στα σχέδια της αδείας, αλλά από κατασκευής της οικοδομής είχε κλείσει και χρησιμοποιούνταν από τον οικοπεδούχο-εργολάβο ως κατοικία. Το αναφέρει στον κανονισμό της οικοδομής δίνοντάς του ποσοστό επί του οικοπέδου και το δηλώνει όλα αυτά τα χρόνια στο Ε9 του.

Έχω προχωρήσει την ρύθμιση μέχρι το στάδιο της υπαγωγής, όχι οριστική.

Όμως 9/12/20 βγήκε ο ν. 4759/20, ο οποίος αντικατέστησε το άρθρο 51, παρ.8 με το άρθρο 81, παρ.9 αναφέρει το εξής: Για την υπαγωγή στον παρόντα των υπόλοιπων περιπτώσεων οριζόντιας ιδιοκτησίας πλην των περιπτώσεων της παρ.8, που αφορούν σε κατάληψη κοινόχρηστου χώρου ή αυθαιρεσίες επί κοινοχρήστων, απαιτείται συναίνεση άνω του πενήντα (50) τοις εκατό των συνιδιοκτητών. Με το ίδιο ποσοστό συναίνεσης είναι δυνατή η αντίστοιχη τροποποίηση της πράξης σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. (Ουσιαστικά επαναφέρει την αρχική παράγραφο 9, του άρθρου 98, του ν.4495)

Δεν θα προχωρούσα στην τακτοποίηση αν δεν υπήρχε το άρθρο 51, παρ. 8, του ν.4643/19. Τώρα όμως αυτό δεν ισχύει. Άρα είμαι υποχρεωμένη να έχω στα χέρια μου την συναίνεση του 50% πριν προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή, σωστά; Ή αν βάλω ως ημερομηνία αυτοψίας πριν τις 9/12/20 ίσως θα είμαι καλυμμένη για να μην ζητήσω την συναίνεση των συνιδιοκτητών.