win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Φοιτητής
    Το μέλος teris1994 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    23.01.2021
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Προσομείωση λέβητα και ατμοτροβίλου.

    Καλησπέρα σας, αρχικά δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή θεματική ενότητα μου φένεται σχετικό με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

    Να σας ενημερώσω αυτό που θέλω να κάνω είναι μια προσομείωση ενος συστήματος λέβητα και ατμοστροβίλου για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας σε γλώσσα προγραμματισμου C# είναι το θέμα τις πτυχιακής μου εργασίας είναι καθαρά για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

    Ουσιαστικά είναι ενας προσομειωτής σε 3D γραφικό περιβαλλον και ο χρήστης περιφέρεται σε αυτο και αλληλεπιδράει με το συστημά (όπως να ανοιγεί κλείνει επιστόμια,αντλίες κτ.λ). Αλλα αυτο που με αφορα περισσότερο είναι το πως θα προσομειώσω μαθηματικά το σύστημα με βασική μεταβλητή τον χρόνο. Σε αυτο που αναφέρομαι παραπάνω για τον χρόνο είναι οτι , οταν μπαίνει ενας καυστήρας σε λειτουργεία σε ενάν λέβητα θέλει καποιον χρόνο να ζεσταθεί και να ανεβάσει πίεση (το οποίο αρχικά λεω να το προσαρμόσω με απλη αναλογια στο 1 λεπτο ανεβαζει 10 βαθμούς κελσίου) .

    Τα παραπάνω τα γράφω για να γίνει κατανοητό το τι κάνω.

    Αυτο που αναρωτίεμαι είναι αν εχετε υπόψη σας κάποιο σύγραμμα που θα μπορούσε να με βοήθησει στην προσομείωση, να σας αναφέρω οτι δεν με ενδιαφέρουνε τοσο τα χαρακτηριστικα του λέβητα ή του ατμοστροβιλου.

    Εγω εχώ βρεί ενα σύγραμμα που είναι κοντά σε αυτο που θέλω εδω 2.2 θερμοδυναμικοί υπολογισμοί

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Διπλωματούχος Μηχανολόγος
    Το Αβατάριο του μέλους konstantinos B
    Εγγραφή
    26.09.2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    1
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Τέλεια εργασία αλλά στην περίπτωσή σου προτείνω διαφορετικό δρόμο, γιατί εσύ δεν έχεις μοντελοποίηση - παραμετροποίηση πάνω σε συγκεκριμένο λογισμικό, αλλά απλή προσομοίωση λειτουργίας σε γλώσσα προγραμματισμού, ή τουλάχιστον σε μια προγραμματιστική πλατφόρμα.

    Οπότε πρέπει να ξεκινήσεις από τους θερμοδυναμικούς υπολογισμούς των κύκλων Rankine και Brayton και τους γενικούς υπολογισμούς του συνδυασμένου κύκλου.

    Μια περιληπτική περιγραφή για να καταλάβεις τι σου λέω είναι αυτή:
    file:///C:/Users/USER/Downloads/Steam%20Power%20Cycles.pdf.
    Ρίξε μια ματιά στις γενικές εξισώσεις του συνδυασμένου κύκλου και στο τελευταίο παράδειγμα. Μετά θα εισάγεις τους υπολογισμούς των εναλλακτών και των υπολοίπων μερών.

    Αφού δομήσεις θερμοδυναμικά το βασικό σου μοντέλο, μετά θα ψάξεις για σύγγραμμα και προγραμματιστική πλατφόρμα για προσομοίωση. Αλλιώς, εκτιμώ, ότι θα μπλέξεις.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από konstantinos B Προβολή Ανάρτησης
    ...Μια περιληπτική περιγραφή για να καταλάβεις τι σου λέω είναι αυτή: file:///C:/Users/USER/Downloads/Steam%20Power%20Cycles.pdf...
    Ο σύνδεσμος που παραθέτεις συνάδελφος δεν είναι κάποιο URL (διεύθυνση στο διαδίκτυο) αλλά στον υπολογιστή σου.
    Αν θες μπορείς να ανεβάσεις εδώ το αρχείο αυτό ή κάπου αλλού, π.χ. dropbox, box, google drive και να κοινοποιήσεις τον σύνδεσμο, δίνοντας ταυτόχρονα δικαιώματα πρόσβασης στον καθένα.

Παρόμοια θέματα

  1. ΖΝΧ με ατομικό λέβητα αερίου
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.11.2018, 12:07
  2. Υπολογισμός παροχής και ισχύς μπέκ καυστήρα & λέβητα πετρελαίου
    Από το μέλος thermoidravliki στη θεματική κατηγορία Λογισμικό: Μηχανολογικά, ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.11.2014, 10:40
  3. Θέρμανση λέβητα μέσω τζακιού
    Από το μέλος spyrost στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.02.2012, 20:08
  4. Θερμομόνωση καυστήρα και λέβητα
    Από το μέλος seismic στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.02.2012, 21:35
  5. Σύνδεση ξυλολέβητα και λέβητα πετρελαίου
    Από το μέλος aginor στη θεματική κατηγορία Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 21.03.2011, 10:29

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •