Καλησπέρα σας, αρχικά δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή θεματική ενότητα μου φένεται σχετικό με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Να σας ενημερώσω αυτό που θέλω να κάνω είναι μια προσομείωση ενος συστήματος λέβητα και ατμοστροβίλου για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας σε γλώσσα προγραμματισμου C# είναι το θέμα τις πτυχιακής μου εργασίας είναι καθαρά για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Ουσιαστικά είναι ενας προσομειωτής σε 3D γραφικό περιβαλλον και ο χρήστης περιφέρεται σε αυτο και αλληλεπιδράει με το συστημά (όπως να ανοιγεί κλείνει επιστόμια,αντλίες κτ.λ). Αλλα αυτο που με αφορα περισσότερο είναι το πως θα προσομειώσω μαθηματικά το σύστημα με βασική μεταβλητή τον χρόνο. Σε αυτο που αναφέρομαι παραπάνω για τον χρόνο είναι οτι , οταν μπαίνει ενας καυστήρας σε λειτουργεία σε ενάν λέβητα θέλει καποιον χρόνο να ζεσταθεί και να ανεβάσει πίεση (το οποίο αρχικά λεω να το προσαρμόσω με απλη αναλογια στο 1 λεπτο ανεβαζει 10 βαθμούς κελσίου) .

Τα παραπάνω τα γράφω για να γίνει κατανοητό το τι κάνω.

Αυτο που αναρωτίεμαι είναι αν εχετε υπόψη σας κάποιο σύγραμμα που θα μπορούσε να με βοήθησει στην προσομείωση, να σας αναφέρω οτι δεν με ενδιαφέρουνε τοσο τα χαρακτηριστικα του λέβητα ή του ατμοστροβιλου.

Εγω εχώ βρεί ενα σύγραμμα που είναι κοντά σε αυτο που θέλω εδω 2.2 θερμοδυναμικοί υπολογισμοί