win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 85

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #15
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης.
    Μηχανικός... Θα επιμείνω με καλοπροαίρετη κριτική γιατί θεωρώ ότι είναι σημαντικό το θέμα.
    Σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στο θέμα. Είμαι στην διάθεσή σου για ότι μπορώ να απαντήσω.
    Μηχανικός... Πως νομίζεις ότι απορροφάται η σεισμική ενέργεια; Με την καμπτική παραμόρφωση των κόμβων και τη διατμητική παραμόρφωση των τοιχωμάτων απορροφάται.
    Ναι απορροφάται όπως λες εσύ αλλά απορροφάται και με άλλους τρόπους Καταρχάς ας δούμε τι σημαίνει απορρόφηση ενέργειας. Απορρόφηση ενέργειας σημαίνει παραγωγή θερμότητας Αποθήκευση ενέργειας είναι άλλο και σημαίνει ότι αποθηκεύει την ενέργεια για να την επαναφέρει όταν μπορέσει. Υπάρχει και η διαρροή ενέργειας όπου αφήνεται η ενέργεια να φύγει. Υπάρχει και ένας μηχανισμός απόσβεσης ενέργειας ο οποίος παραλαμβάνει τα φορτία χωρίς να τα επιστρέφει και είναι ο μηχανισμός της ρόδας του αεροπλάνου. Αυτός είναι ένας σύνθετος μηχανισμός και διαθέτει διαρροή αλλά παράγει και θερμότητα. Βασικά είναι μία μπουκάλα με έμβολο και έχει μία μικρή οπή από την οποία διαρρέει ο αέρας σιγά σιγά όταν πάρει τα φορτία της κρούσης του αεροπλάνου κατά την προσγείωση και προσγειώνεται ομαλά. Αν δεν υπήρχε αυτός ο μηχανισμός το αεροπλάνο θα αναπηδούσε σαν την μπάλα. Κάποτε συναντήθηκα με έναν φίλο μου που κατασκεύαζε ελαστικά. Μου έδειξε δύο ίδια μικρά μπαλάκια. Όταν έριξε το πρώτο στο πάτωμα αυτό αναπήδησε όπως τα μπαλάκια. Όταν έριξε το άλλο στο πάτωμα δεν αναπήδησε καθόλου ήταν σαν να κόλλησε στο πάτωμα. Αυτή είναι η δική μου πατέντα μου είπε και θα την χρησιμοποιήσω για σεισμική μόνωση στις κατασκευές. Κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιήσω και εγώ για τους σεισμικούς αρμούς κρούσης.
    Μηχανικός.. Εσύ έχεις απομονώσει αρχικά τα τοιχώματά σου οπότε σε πρώτη φάση βασίζεσαι στην πλαισιακή λειτουργία των κόμβων για την αρχική απορρόφηση της ενέργειας.
    Σωστά λες.
    Μηχανικός.. Συνεπώς ούτε για αστείο μην σκεφτείς κάτι που έλεγες για 60% μείωση του οπλισμού. Η ψαθυρή αστοχία θα είναι σιγουράκι.
    Έχω πολλές μεθόδους σχεδιασμού Σε αυτήν την μέθοδο δεν μειώνω τον οπλισμό. Απλά τοποθετώ οπλισμό μικρής διατομής και περισσότερα τσέρκια για να αυξήσω την ελαστικότητα και να μειώσω τις ρωγμές.
    Μηχανικός... Άσε που η άρθρωση κάτω θα επιβαρύνει την κάμψη των κόμβων.
    Επίσης υποθέτεις ότι ο πυρήνας θα αρχίσει να απορροφά, μέσω των αποσβεστήρων, σεισμική ενέργεια πριν το σχηματισμό πλαστικής άρθρωσης στη δοκό (αν φυσικά έχει προηγηθεί ικανοτικός σχεδιασμός).
    Πρέπει να ξεχάσεις την μέθοδο που σχεδιάζεται σήμερα. Με την δική μου μέθοδο αν θέλω μηδενική κάμψη στον κορμό της δοκού μπορώ να το πετύχω. Αν θέλω να έχει μία κάμψη μικρή μέσα στην ελαστική περιοχή μετατόπισης μπορώ να το πετύχω. Αν θέλω ο φέροντας να μην περάσει ποτέ σε ανελαστική μετατόπιση με πλαστικές αστοχίες σε οποιουδήποτε μεγέθους σεισμό μπορώ να το πετύχω. Αν μπορώ να πετύχω... να σταματήσω την κάμψη των κορμών και την ροπή του κόμβου δεν βλέπω τον λόγο αστοχίας. Ούτε πρόβλημα με την τέμνουσα βάσης. Δεν υφίσταται πλέον τέμνουσα βάσης στον ελαστικό φορέα διότι το φρεάτιο ελέγχει την μετατόπιση των πλακών και οι πλάκες την μετατόπιση των κολονών των ροπών των κάμψεων. Ο ελαστικώς φορέας παίρνει μόνο στατικά φορτία και το φρεάτιο αναλαμβάνει μόνο σεισμικά φορτία.
    Πως μπορώ να το πετύχω? Βάζοντας ένα άκαμπτο μπάστακα μέσα στην μέση του πλαισίου ο οποίος ρυθμίζει την κυκλοφορία ( μετατόπιση ) των πλακών μέσο των διαφραγμάτων. Δηλαδή αν το φρεάτιο επιτρέπει στην πλάκα μετατόπιση 5 εκατοστών ποτέ δεν θα σπάσει η πλάκα η δοκός ή η κολόνα.
    Μηχανικός... Αυτά τα πράματα δεν γίνονται έτσι. Πρέπει να γίνει αναλυτική μελέτη των μετατοπίσεων.
    Ναι πρέπει αλλά ποιος θα τα κάνει? Σας άνοιξα δουλειά προσομοιώσεων για συλλογή πεπερασμένων στοιχείων για 50 χρόνια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 27.10.2017 στις 22:08

Παρόμοια θέματα

  1. LH-Λογισμική - Fespa: Άκαμπτες απολήξεις στύλων στο Fespa και στο ΡΑΦ
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.04.2017, 18:25
  2. LH-Λογισμική - Fespa: Δεσμεύσεις μεταλλικών στύλων/δοκών για λυγισμό στο fespa
    Από το μέλος holouniverse στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2015, 23:05
  3. LH-Λογισμική - Fespa: Ειδική προσομοίωση
    Από το μέλος Balance στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.02.2010, 16:27
  4. Ελατηριακή σταθερά εδάφους Ks - Αλληλεπίδραση Εδάφους & Ανωδομής (ΑΕΑ)
    Από το μέλος DirectionLess στη θεματική κατηγορία Εδαφοτεχνικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.01.2010, 19:58
  5. Μήκος λυγισμού στύλων
    Από το μέλος ΣτέφανοςΒ στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταία Ανάρτηση: 11.11.2009, 16:15

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •