win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 3 από σύνολο 3
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Αρχιτεκτων Μηχανικος
    Το μέλος maraki_th δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.10.2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    1
    Αρχεία

    Λήψεις
    1
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας και Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (ΣΑ) - Εφορεία Νεοτέρων Μνημείων

    Καλησπέρα σε ολους,

    Θέλω να βγαλω ΕΕΜΚ για ειδικο κτίριο(κτίριο γραφειων) το οποιο βρισκεται στο ιστορικό κέντρο πολεως για επισκευή σαθρών επιχρισμάτων, υπαρχει τρόπος να αποφυγω την αρχιτεκτονικη επιτροπη και την εφορεια νεοτέρων μνημειων?
    το κτηριο δεν ειναι διατηρητέο. αν οχι τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? μπορει να με διαφωτισει καποιος .Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    488
    Εύσημα

    έδωσε
    151
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    ο μόνος τρόπος να αποφύγεις την κανονική διαδικασία η οποία είναι να βγάλεις ΕΕΜΚ αφού πρώτα περάσεις από το Αρχιτεκτονικό Συμβούλιο είναι να κάνεις αίτηση επικινδυνότητας στην πολεοδομία...ώστε να μην βγάλεις άδεια άρα ούτε συμβούλιο και να σου ορίσουν αυτοί μετά από αυτοψία το πως θα κάνεις τις όποιες επεμβάσεις επισκευές

    αλλιώς ετοιμάζεις ένα φάκελο για το Σ.Α. όπου βάζεις τα σχέδια της υπάρχουσας κατασκευής από μια φορά, νέα σχέδια προσόψεων ( νομίζω από δυο φορές ή τρεις)με τις τυχόν αλλαγές και μια αιτιολογική τεχνική έκθεση και φωτογραφίες, έπειτα παίρνεις την έγκριση με μια σειρά αντιγράφων και τα προσθέτεις στα υπόλοιπα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ......ουσιαστικά αφού πρόκειται για επισκευές η διαδικασία είναι τυπική.

    Εννοείται δεν πρέπει να υπάρχουν αυθαιρεσίες στο κτίριο.

  3. Ευχαριστούν οι:


  4. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    αρχιτέκτονας μηχανικός
    Το μέλος inaph δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    25.02.2019
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    2
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,
    είμαι νέα μηχανικός και έχω την εξής απορία. Θέλω να βγάλω ΕΕΜΚ για την κατασκευη μιας πέργκολας. Ποιά είναι η ηλεκτρονική διαδικασία; Πως παίρνω έγκριση από τα συμβούλια; Η για την αίτηση οι εγκρίσεις που χρειάζονται είναι αυτές τις οικοδομικής άδειας; Ευχαριστώ πολύ.

Παρόμοια θέματα

  1. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για σκαλωσιά (ΣΑΥ-ΦΑΥ)
    Από το μέλος dimitrisv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.05.2021, 13:14
  2. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) - επισκευή σαθρών επιχρισμάτων σε 6όροφη πολυκατοικία
    Από το μέλος stefkat206 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 05.06.2018, 09:34
  3. Έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) - αντικατάσταση στέγης
    Από το μέλος akakios στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.05.2018, 14:17
  4. Έντυπο Εργασιών Μικρής Κλίμακας
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.04.2016, 05:28
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 18:16

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •