Αντιμετωπίζω μία περίπτωση στα πλαίσια του 4178, για την οποία μάλλον έχω κατασταλάξει για τον τρόπο αντιμετώπισης, αλλά έτσι όπως είναι οι διαδικασίες ποτέ δεν ξέρεις.......

Έχουμε οικοδομική άδεια του 63 και το περίγραμμα επιφανείας που προβλέπεται ως αποθήκη έχει μεταβληθεί και χρησιμοποιείται ως κατάστημα από τότε.

Αναλυτικότερα της παραπάνω περίληψης. Το κτήριο έχει 4 ορόφους κατοικίας και έναν ειδικό όροφο. Ο ειδικός όροφος περιλαμβάνει 7 αποθήκες (μεγάλη πρόσοψη), όλες έχουν απ'ευθείας πρόσβαση από το πεζοδρόμιο και όχι σε εσωτερικούς κοινόχρηστους χώρους, κύρια είσοδο και λοιπές κοινόχρηστες βοηθητικές επιφάνειες, χαρακτηρίζεται ως ημιυπόγειο και βρίσκεται σε στάθμη -0,45, ενώ η κύρια είσοδος με σκαλάκια βρίσκεται στο +0,45 περίπου . Ο ισόγειος όροφος, βρίσκεται σε στάθμη +2,40!! Η κλίση του διαμορφωμένου εδάφους (και φυσικού ταυτόχρονα), του δίνει στάθμες από +0,20, έως -0,50, δηλαδή κάποιες από τις αποθήκες του ημιυπογείου βρίσκονται στην ίδια στάθμη. Η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας που έγινε τότε μετά το πέρας της κατασκευής, ταυτίζεται με την υπό εξέταση ιδιοκτησία "αποθήκης" και νυν καταστήματος, και από τότε είχε προβλεφθεί ότι επιτρέπεται η χρήση καταστήματος στην αποθήκη. Άρα δεν απαιτείται καμία συναίνεση.

Έχουμε 2 παραβάσεις, διαμερισμάτωση και αλλαγή χρήσης.

Είμαστε ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2, αφού αν και χρονικά μπορούμε να ενταχθούμε στην ΚΑΤ1, αυτή απευθύνεται ΜΟΝΟ σε κατοικίες. Η διαμερισμάτωση αντιμετωπίζεται ως πρόσθετη παράβαση, που αυξάνει το πρόστιμο κατά 500€ και αντιμετωπίζεται είτε σε πρόσθετο φύλλο καταγραφής, είτε τσεκάροντας το αντίστοιχο εικονίδιο, άρα είναι ξεκάθαρη η εφαρμογή.

Τι γίνεται όμως με την αλλαγή χρήσης;;;;; Αν τσεκάρουμε την αλλαγή χρήσης, δηλαδή βάλουμε συντελεστή αλλαγής χρήσης, πολλαπλασιάζουμε το πρόστιμο με 1,4. Επειδή είμαστε εντός περιγράμματος (και μάλιστα ο "ημιυπόγειος" όροφος είναι αθροιστικά αρκετά μικρότερος του κτηρίου έχουμε μικρό ποσοστό υπέρβασης, αν και πιθανότατα να μέτρησε στον σδ το ημιυπόγειο, κάτι που δεν μας πολυενδιαφέρει τελικά), μπορούμε να θεωρήσουμε την παράβαση χωρίς τον συντελεστή χρήσης, αλλά ως υπέρβαση δόμησης και τότε χρησιμοποιούμε συντελεστή 1.
Δηλαδή αντί για 1,4 στον υπολογισμό του προστίμου χρησιμοποιούμε 1, άρα 40% μικρότερο πρόστιμο.

ΟΜΩΣ, επιπλέον, αν ως παλαιότητα, βάλω στο σύστημα προ του 1975, κάτι που είναι πραγματικό και αφού δεν έχω κατοικία (άρα ΚΑΤ1), είμαι σε κατηγορία 2 (φυσικά η παλαιότητα μου είναι και προ του 1983), τότε το πρόστιμο πατώντας στον υπολογισμό του, γίνεται 0!!!!!!!!!! Είναι αυτό μία τρύπα του συστήματος, ή δεν κάνω κάτι καλά;;;; Διότι εδώ έχουμε να κάνουμε λογικά με ένα πρόστιμο που βγαίνει Χ, θα μπορούσε να ήταν και +40%, ή και μηδενικό;;;;;;; Διαισθητικά θεωρώ ότι η σωστή επιλογή ανάμεσα στα Χ, 1,4Χ και 0, είναι το Χ, αλλά δεν βλέπω γιατί να αποκλείσω τα άλλα ενδεχόμενα.

(Και στο ποσό αυτό προσθέτουμε και το πεντακοσάρικο της διαμερισμάτωσης φυσικά)