Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψή σας σε μία περίπτωση ενός πελάτη μου δυσάρεστη.......

Ο πελάτης μου μαζί με τα 4 αδέλφια του ήταν οικοπεδούχοι σε δύο όμορα οικόπεδα (Α=500τμ και Β=1000τμ) εξ`αδιαιρέτου. Το 2013 αποφασίζουν να δώσουν και τα δύο οικόπεδα αντιπαροχή σε εργολάβο με συνέπεια στο Α οικόπεδο να χτίζονται 2 κτίρια και στο Β, 3. Συστήνεται οριζοντιοκάθετη σύσταση και στα δύο οικόπεδα όπου αναφέρεται ότι στον πελάτης μου από το μερίδιό του και στα δύο οικόπεδα, του αναλογεί μία Ο.Ι. στο οικόπεδο Α χ ...τμ.
Με το πέρας του χρόνου ο εργολάβος κτίζει τα 3 κτίρια στο οικόπεδο Β, από τα οποία πουλά όσα του αντιστοιχούσανε και τα υπόλοιπα τα δίνει στα 3 από τα 5 αδέλφια όπως αναφέρει και η Οριζ/καθ. σύσταση. Κατά την διάρκεια των εργασιών δεν πλήρωνε το ΙΚΑ με συνέπεια το τελευταίο να στείλει έγγραφο περί μη βεβαιωμένων οφειλών σε όλους τους αρχικούς κυριους του έργου. Το έγγραφο βέβαια και την προειδοποίηση την έστειλε το ΊΚΑ μόνο στον εργολάβο ο οποίος το απέκριψε από τους κυρίους των οικοπέδων. Ο χρόνος πέρασε και απ`ότι καταλαβαίνετε λήξανε οι προθεμίες περί ενστάσεων και ο πλεάτη μου έχει κινηθεί δικαστικά ενάντια στον εργολάβο από την στιγμή που και σπίτι δεν του έκτισε (στο οικόπεδο Α) και οφειλές πρέπει να πληρώσει ο ίδιος αντί του εργολάβου για εργασίες σε κτίρια τα οποία δεν έχει ιδιοκτησία......
Πηγαίνοντας στο ΙΚΑ για να ρωτήσω μου ανέφεραν το Αρ.8 του Ν. 2972/2001 που πράγματι αναφέρει ότι τα ποσά τα χρεώνονται οι αρχικοί ιδιοκτήτες του οικοπέδου και ο εργολάβος...

Αυτήν την στιγμή έχουν έρθει σε διακανονισμό και πληρώνουν με δόσεις στο ΙΚΑ όλα τα αδέλφια.
Εάν το όλο θέμα κινηθεί νομικά εναντίον του εργολάβου, όπως κι έχει γίνει, θα πάρει μεγάλο χρονικό διάτημα με συνέπεια εκείνοι ( οι δύο από τα αδέλφια) να πληρώνουν δόσεις για τις οποίες δεν είχανε κανένα όφελος...
Σκέφτηκα να κάνω μία Τεχνική Έκθεση να περιγράφω όλα αυτά παραπάνω και να την στείλω στα κεντρικά του ΙΚΑ, μήπως και δεχτούν να διαγράψουν τον πελάτη μου και τον έναν αδελφό του από τον φάκελο ΑΠΔ ως συγκύριοι των έργου. Δεν ξέρω όμως σε ποιά νομοθεσία μπορώ να βασιστώ για να το στηρίξω, πέραν του εύλογου ότι οι ασφαλιστικές εισφορές αφορούν εργασίες πάνω σε κτίρια στα οποία δεν έχουν καμία νομική δικαιοδοσία...........
Ευχαριστώ............