win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος stella.t δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.10.2015
    Αναρτ.
    2
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Πρόστιμο για περίφραξη με συρματόπλεγμα σε εκτός σχεδίου γήπεδο

    Συνάδελφοι γειά σας.
    Θέλω την βοήθειά σας γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα, (επειδή είμαι Αρχιτέκτονας που δουλεύω σαν εκπαιδευτικός) αλλά με αφορά προσωπικά.
    Σε κτήμα (γήπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο) το οποίο έχει περιφραχτεί από το 1980, με σιδερένιος πασσάλους και συρματόπλεγμα χωρίς σενάζι, επιβάλλουν σήμερα στον πατέρα μου πρόστιμο διότι είναι αυθαίρετη κατασκευή.
    Του λενε να κανει αν θέλει προσφυγή στο Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων της Περιφέρειας΄. Στο τέλος γράφουν ότι "σε περίπτωση που οι αυθαίρετες κατασκευές τηρούν τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής είναι δυνατόν να το νομιμοποιηθεί με έκδοση άδειας. κτλ.
    Αυτό όταν το κατασκεύασε δεν χρειαζόταν ούτε άδεια οικοδομική, ούτε μικρής κλίμακας.

    Την καταγγελία δεν την έχει κάνει γείτονας, αλλά -εμμέσως- μέσω του Δήμου κάποιος ο οποίος έχει πιο πέρα κάποια βίλλα και θέλει να πλατύνει κι άλλο ο δρόμος, και για τον λόγο αυτόν κόβει τα σύρματα, έχει κάψει 1 ελιά, κτλ. Ο πατέρας μου για τον λόγο αυτό, διορθώνει κάθε λίγο τα κομμένα σύρματα και τους σπασμένους πασσάλους. Τελευταία τα διόρθωσε πριν 3-4 χρόνια. (προ του ΝΟΚ 2012).
    Σημειώνω ότι είναι μια απλή περίφραξη όπως όλων γύρω, με σίδερα ύψους 1,50 και συρματόπλεγμα.

    Επίσης σημειώνω ότι η ανωτέρω παράβαση έχει καταλογιστεί σε μένα, ενώ δεν είμαι ιδιοκτήτης, και άρα αρχικά πρέπει να κάνω προσφυγή γιατί δεν μου ανήκει. Σωστά ? Σας παρακαλώ αν είναι εύκολο να με καθοδηγήσει κάποιος συνάδελφος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη stella.t : 05.10.2015 στις 23:15

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2018, 17:21
  2. Δόμηση σε παραδοσιακό οικισμό, εκτός σχεδίου γήπεδο
    Από το μέλος Νικοςν στη θεματική κατηγορία Αρτιότητα - Οικοδομησιμότητα - Όροι Δόμησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.09.2017, 16:17
  3. Κλίση ράμπας σε γήπεδο εκτός σχεδίου
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2017, 18:57
  4. N.4014/11: Βεβαίωση Μηχανικού σε γήπεδο εκτός σχεδίου για μεταβίβαση
    Από το μέλος katka στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.01.2012, 11:19
  5. N.4014/11: Πολλές χρήσεις σε εκτός σχεδίου γήπεδο
    Από το μέλος zak στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.01.2012, 21:47

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •