win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 6 από σύνολο 6
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    πολιτικός μηχανικός
    Το μέλος mpirmpili δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.08.2011
    Περιοχή
    αθήνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Μετατόπιση φωταγωγού

    Καλημέρα συνάδερφοι.
    Σε διαμέρισμα σε πολυκατοικία του '60 ο φωταγωγός (διάστασεων 0,70*0,70) έχει κατασκευαστεί σε άλλη θέση από αυτή που φαίνεται στο σχέδιο της άδειας (έχει μετακινηθεί 1 μέτρο πιο δίπλα). Στο συμβόλαιο της σύστασης και στο σχέδιο που επισυνάπτεται σε αυτό στα τετραγωνικά του διαμερίσματος είναι υπολογισμένα και αυτά του φωταγωγού.

    1. Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος αν σε παλιές άδειες υπολογίζαν στη δόμηση και τον φωταγωγό? Κ εάν υπολογίστηκε στη δόμηση χρειάζεται να γίνει τακτοποίηση (εφόσον δεν έχω υπέρβαση δόμησης) ?

    2. Αν πρέπει να γινει τακτοποίηση, χρειάζεται η συναίνεση της πολυκατοικίας ή καλύπτομαι από το συμβόλαιο στο οποίο τα τετραγωνικά του φωταγωγού περιλαμβάνονται στην οριζόντια ιδιοκτησία μου?

    3. Στην καινούρια κάτοψη (εφόσον γίνει τακτοποίηση) τα τετραγωνικά του φωταγωγού θα πρέπει να μετρήσουν στο εμβαδόν του διαμερίσματος?

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.889
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς δες ΕΔΩ (κυρίως), ΕΔΩ, ΕΔΩ και ΕΔΩ σχετικά με αυθαιρεσίες σε φωταγωγούς.

    1. Η οικοδομή μελετήθηκε βάσει του ΓΟΚ του 1955. Σε αυτόν πρέπει να αναζητήσεις την απάντηση στο ερώτημά σου.
    Στον Ν.41748/13 δεν δηλώνουμε μόνο αυθαιρεσίες που αφορούν υπερβάσεις δόμησης.

    2. Αν έχει γίνει κατάληψη κοινόχρηστου χώρου, τότε ναι, χρειάζεται συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής.
    Αν απλώς έγινε μια μικρή μετακίνηση όπως αναφέρεις τότε θα έλεγα πως όχι.

    3. Αφού έχουν ήδη μετρηθεί στην άδεια, μέτρα τα και τώρα. Εξάλλου η διαφορά είναι ελάχιστη, 0,49τ.μ..

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    πολιτικός μηχανικός
    Το μέλος mpirmpili δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.08.2011
    Περιοχή
    αθήνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ στα 1 και 3.
    Στο 2. Από την στιγμή που ο φωταγωγός ανήκει στην οριζόντια ιδιοκτησία μου βάσει του συμβολαίου γιατί είναι κοινόχρηστος? Θεωρώ ότι είναι περίπτωση ανάλογη με κουφώματα στις όψεις, κολώνες κτλ που υπάρχουν στο διαμέρισμα μου. Δεν μπορώ να τους κάνω καμία αλλαγή βάσει του κανονισμού της πολυκατοικίας, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζομαι συναίνεση για να τακτοποιήσω την αυθαιρεσία. Π.χ. για να τακτοποιήσω μία αλλαγή κουφώματος στην όψη θα χρειαζόμουν συναίνεση?

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.889
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι γράφει το συμβόλαιο αλλά μου φαίνεται απίστευτο ένας φωταγωγός να μην είναι κοινόκτητος και κοινόχρηστος.

    Και τα κουφώματα σου ως στοιχεία της όψης του κτηρίου είναι κοινόκτητα και δεν μπορείς να τα αλλάξεις και να βάλεις ό,τι θέλεις.
    Εννοείται και οι κολώνες που είναι στο εσωτερικό του σπιτιού σου και αποτελούν μέρος του φέροντα οργανισμού.

    Αν πήγαινες σήμερα να εκδόσεις άδεια για τη μετακίνηση ενός κουφώματος της πρόσοψης, θα σου ζητούσαν στην Υ.ΔΟΜ. συναίνεση των συνιδιοκτητών;
    Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα απαντά και στο ερώτημα σου
    για να τακτοποιήσω μία αλλαγή κουφώματος στην όψη θα χρειαζόμουν συναίνεση?

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    πολιτικός μηχανικός
    Το μέλος mpirmpili δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.08.2011
    Περιοχή
    αθήνα
    Αναρτ.
    8
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    21
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά ο Ν.4178 έχει δικιά του λογική. Ένας κλειστός ημιυπαίθριος ή ένας κλειστός εξώστης δεν αλλάζουν την όψη του κτιρίου? Όμως, για τακτοποίηση τέτοιων παραβάσεων δεν ζητάμε συναίνεση της πολυκατοικίας. Με την ίδια λογική λέω ότι και στην περίπτωση μου δεν χρειάζομαι συναίνεση για την τακτοποίηση του φωταγωγού.

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.889
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Το πότε ζητείται και πότε δεν ζητείται η συναίνεση των συνιδιοκτητών καθορίζεται στο άρθρο 11 του νόμου, §1.
    Όταν υπάρχει αποκλειστική χρήση δεν ζητείται συναίνεση.

    Ο ημιυπαίθριος ο οποίος κλείνει και αλλάζει χρήση δεν είναι κοινόχρηστος χώρος. Η όψη του μπορεί να είναι, όχι όμως η επιφάνειά του. Στη δήλωση που κάνουμε δεν δηλώνουμε ξεχωριστά το κλείσιμο του ημιυπαιθρίου και ξεχωριστά την αλλαγή της όψης.

    Ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος. Αλίμονο αν μπορούσε κάποιος π.χ. στον 3ο όροφος να κλείσει τον φωταγωγό προς όφελος του και να εμποδίσει το φως να εισέρχεται στους χώρους του 1ου και του 2ου ορόφου που φωτίζονται διαμέσου του φωταγωγού.
    Δεν γνωρίζω τι γράφει και πώς ακριβώς το διατυπώνει το συμβόλαιο, αλλά μου φαίνεται κατ' αρχήν περίεργο το να δηλώνεται στο συμβόλαιο ότι το τάδε διαμέρισμα αποτελείται από π.χ. χολ, σαλόνι, κουζίνα, 2 δωμάτια, λουτρό και φωταγωγό. Ακόμα και να έχει αναγραφεί έτσι στο συμβόλαιο νομίζω ότι είναι λάθος του συμβολαιογράφου και μάλιστα μεγάλο.

Παρόμοια θέματα

  1. N.4178/13: Μεταβίβαση ακινήτου με κλεισμένο μέρος του φωταγωγού
    Από το μέλος ISMINI_82 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταία Ανάρτηση: 24.09.2019, 14:54
  2. N.4178/13: Κατάληψη τμήματος φωταγωγού
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.02.2016, 12:37
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.06.2013, 16:52

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •