Σπανίως μου τυχαίνουν δουλειές εκτός σχεδίου αλλά η συγκεκριμένη είναι (δυστυχώς) για συγγενή κατά παράβαση όλων μου των θεωριών και ειμαι υποχρεωμενος να ασχοληθω τουλαχιστον στα αρχικα.

Αναφέρω προκαταβολικά την ασχετοσύνη μου επι του θεματος και αναμένω παραπομπή στα σχετικά έγγραφα ώστε να μάθουμε και κάτι.

Το θέμα:

Αγροτεμαχιο εκτος σχεδίου, γυρω στα 8 στρεμματα, στα όρια γραμμης που οριζει περιοχη εντος οικισμού (μαλλον ειναι ενα μικρο τριγωνακι εντος οικισμου)

Απο τον κεντρικο δρομο, υπαρχει "αγροτικος δρομος" (ετσι χαρακτηριζεται στο τοπογραφικο των συμβολαιων) που καταληγει σε γωνια του αγροτεμαχιου.

Στο τοπογραφικο που ανεφερα υπαρχει δηλωση τοπογραφου οπου αναφερει οτι το αγροτεμαχιο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο. Το αγροτεμαχιο ειναι προιον χρησικτησιας με υπογραφες και των ιδιοκτητων των ομορων πως συμφωνουν με τα ορια (πρωτη φορα το ειδα αυτο. συνηθιζεται?)

Εγω ο ασχετος ερωτω λοιπον :

1) δεν απαιτειται προσωπο καποιων αρκετων μετρων (25? 40?) επι δρομου για την αρτιοτητα? αρκεί το αγροτικο δρομακι?

2) αν οντως υφισταται αρτιοτητα επι του αγροτεμαχιου, και μερος του ειναι τελικα όντως εντος οικισμου, το "οικοπεδο" που μπορουμε να κοψουμε εντος οικισμου θα ειναι τυφλο. "Παιρνει" προσβαση απο το αρχικο αγροτεμαχιο (με δρομο που θα δημιουργηθει απο τον ιδιοκτητη) και μεσω του αγροτικου δρομου να βγαινει στον κεντρικο?

Τελος, υπαρχει καπου η σχετικη νομολογια μπας και ξεστραβωθουμε? Ευχαριστω προκαταβολικα.