Επανερχομαι επι του θεματος γιατι πηρα ολο το φακελλο στα χερια μου. Εχω δυο ερωτησεις. Μια περι αρτιοτητας και μια περι κατατμησης.

Στο συμβολαιο πωλησης του 2001 στον πελατη μου, αναφερεται το αγροτεμαχιο ως προιον χρησικτησιας για πανω απο 45 χρονια απο τον πωλητη. Πιο κατω αναφερεται οτι το αγροτεμαχιο περιηλθε στον πωλητη απο ατυπη παραχωρηση (δωρεα εν ζωη) απο τον πατερα του το 1950.

Στο τοπογραφικο του συμβολαιου εχουν υπογραψει οι ιδιοκτητες των ομορων οικοπεδων οτι αναγνωριζουν την ιδιοκτησια χωρις απαιτησεις.

Την ιδια μερα του συμβολαιου εγινε στην αρμοδια ΔΟΥ δηλωση χρησικτησιας που επισυναπτεται και πληρωθηκε σχετικος φορος κατα το συμβολαιο.

Αλλο σχετικο σχετικα με την "δημιουργια" του αγροτεμαχιου δεν υπάρχει (παλιος τιτλος ή αποφασεις δικαστηριων ή οτιδηποτε αλλο που ακουω κατα καιρους) . Εχω χαρτια δασαρχειου και δηλωση 651/77 περι αρτιοτητας.

Το τεμαχιο εχει εμβαδον 6,2 στρ και συνδεεται με "αγροτική οδό" μηκους πανω απο 150μ με το οδικο δικτυο του οικισμου.

Ποια η αποψη σας περι αρτιοτητας και χρησικτησιας? Ειμαστε καλυμμενοι θεωρείτε ? Δεν απαιτειται δικαστικη αποφαση για την χρησικτησια?

Οσον αφορα την "κατατμηση" : Κατα τον τοπογραφο στη δηλωση του 651 το αγροτεμαχιο βρισκεται "....εκτος σχεδιου και εντος ζωνης οικισμου προυφισταμενου του 1923...."

Απο αυτοψια δικη μου, μονο μια μικρη γωνια βρισκεται εντος οριων οικισμου. Ο πελατης μου θελει να κανει κατατμηση πχ 500 μ (ή οσο ειναι η αρτιοτητα στον οικισμο) στη γωνια εντος οικισμου και να προκυψει ενα οικοπεδακι, και στο υπολοιπο εκτος σχεδιου και εκτος οικισμου να χτισει για κεινον. Αρκει ο ορισμος "ιδιωτικης οδού" δια μέσου του εκτος σχεδιου και εκτός οικισμου κομματιου ωστε να αποκτησει προσωπο το νεο οικοπεδο? Δεν πρεπει αφου το οικοπεδο θα δημιουργηθει τωρα, να υπαρχει προυφισταμενο προσωπο επι οδού?