Να σημειώσω ότι το συμφωνητικό που έγραψα είναι μια πρόταση και τίποτα περισσότερο.
Όποιος θέλει το τροποποιεί για να καλύψει τις ανάγκες του.

Τώρα, πάνω σ' αυτά που λες Κώστα:
Το 2ο άρθρο και ειδικότερα τον χρόνο υλοποίησης των εργασιών, το πρόσθεσα με δική μου πρωτοβουλία γιατί θέλω να υπάρχει και εγγράφως δέσμευση για τον χρόνο υλοποίησης της μελέτης/επίβλεψης.
Όπως όμως θα πρόσεξες, δεν έχω αναφέρει ρήτρες σε περίπτωση υπέρβασης του χρόνου αλλά ούτε και bonus σε περίπτωση υλοποίησης πριν τον προβλεπόμενο χρόνο.
Σε μια πιο λιτή γραφή θα μπορούσε να παραληφθεί. Σε μια πλουσιότερη να γραφούν και παράγραφοι με ρήτρες/bonus.

Το 5ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 9. Δες ΕΔΩ.

Το 6ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 10.

Το 7ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 11.

Το 10ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 5.

Το 12ο άρθρο είναι υποχρέωσή μας σύμφωνα με τον Ν.3919/11 και τη νομοθεσία που αφορά τις εισφορές μας και το ΦΕΜ και αναφέρεται για να γίνει αντιληπτό αυτό από τον αντισυμβαλλόμενο (κύριο του έργου) ότι α) δεν είμαστε εμείς που θέλουμε να υπογράφουμε συμφωνητικά, εμάς μας αρκεί ο λόγος του και β) ότι έχουμε έξοδα εκτός των άλλων για εφορία και ΤΣΜΕΔΕ.

Υπενθυμίζω ότι το συμφωνητικό έγινε βάσει των απαιτήσεων του ΤΕΕ, όπως άλλωστε αναφέρει και ο τίτλος του.
Το αν οι απαιτήσεις αυτές του ΤΕΕ είναι σύννομες ή όχι δεν το εξετάζουμε εδώ. Η άποψή μου, που έχω καταθέσει σε άλλα θέματα, είναι ότι δεν είναι σύννομες!

Υ.Γ.: Η αρίθμηση που αναφέρεις στην παραπάνω ανάρτησης είναι μείον ένα ( ; ).