win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 8 από σύνολο 8
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος Natasa25_PM δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.12.2014
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου

    Καλησπερα , είμαι νέα μηχανικός και η πρώτη μου δουλειά μου προέκυψε μόλις σήμερα όπου μου ζητήθηκε να βγάλω την άδεια λειτουργίας ενός γυμναστηρίου το οποίο ήδη λειτουργεί χωρίς άδεια. Τι εννοούσε ο ποιητής όταν έλεγε να του βγάλω την άδεια λειτουργίας ; Πρέπει να κάνω μόνο τα σχέδια για τη βεβαίωση του χώρου κύριας χρήσης ή πρέπει να τρέξω και σε όλες τις υπηρεσίες για τις αυτοψίες κλπ ; και τι αμοιβή ζητάω ; δεν έχω ιδέα , σορρυ .......

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Μηχανικος ΤΕ
    Το μέλος apg δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    20.10.2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    13
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, ξεκινα πρωτα απο την Υπηρεσια δομησης για χρηση γης της περιοχης που θα γινει το γυμναστηριο, ταυτοχρονα παρε αντιγραφα σχεδιων απο Πολεοδομια για τον ελεγχο χρησης του κτιριου.Διαβασε το Π.Δ. 219/13-10-2006 αρ.φυλλου ΦΕΚ 221 Α εχει τα υπολοιπα που χρειαζεσαι.Φυσικα πρεπει να περασεις και απο της υπολοιπες υπηρεσιες(υγειονομικο, πυροσβεστικη).

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Από εμπειρία σου αναφέρω ότι όταν σου ζητούν κάτι τέτοιο οι "ποιητές" εννοούν να κάνεις τα πάντα προκειμένου να τους εκδοθεί η άδεια λειτουργίας. .

    Από εμπειρία πάλι σε συμβουλεύω πριν οτιδήποτε κάνεις να έχεις συμφωνήσει την αμοιβή σου.

    Δυστυχώς οι "ποιητές" μόνο να ζητούν ξέρουν.........να δίνουν όμως όχι .

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Σωστός!
    Το να προσδιορίσεις το πόσο χρόνο και κόπο θα χρειαστείς για τη διεκπεραίωση της εν λόγω εργασίας δεν είναι εύκολο ούτε για παλιό μηχανικό που δεν έχει ασχοληθεί ξανά με το αντικείμενο.

    Γι αυτό καλύτερα να κάνεις μια ευέλικτη συμφωνία όπου η αμοιβή σου θα είναι συνδεδεμένη με τον χρόνο που θα ασχοληθείς, θα βασίζεται σε μια προεκτίμηση βέβαια αλλά δεν θα είναι "κλειδωμένη" και θα καταβάλλεται σταδιακά με βάση την εξέλιξη των εργασιών.

    Δικαιολογείς δε τη στάση σου αυτή με τις αβεβαιότητες που υφίστανται και γεγονότος ότι δεν θέλεις να πεις από την αρχή μια "φουσκωμένη" τιμή που θα σε καλύψει εσένα αλλά θα βλάψει τον πελάτη σου.

    Αμοιβή ανά ώρα εργασίας να μην υπολογίζεις κάτω από 20¤. Διαφορετικά δεν βγαίνεις και ακόμα και αν ως νέος έχεις σήμερα μειωμένες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και μειωμένο φόρο, αύριο θα τα βρεις μπροστά σου ό,τι συμφωνήσεις σήμερα.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικος Μηχανικος
    Το μέλος Natasa25_PM δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    15.12.2014
    Αναρτ.
    4
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Καλημερα, ειναι γενικη κατοικια και αρα ο.κ
    Διαβασα το π.δ που μου ειπες ( μεχρι και βεβαιωση για το ποσιμο νερο ζηταει )
    Πρεπει μαλλον να δωσω και μια βεβαιωση χωρου κυριας χρησης μεταξυ αλλων. Ποιες ειναι οι προυποθεσεις για το χαρακτηρισμο ενος χωρου ως χ.κ.χ ;
    Μην κανω καμια πατατα

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    Μηπως μπορεις να μου στειλεις σε π.μ το τι θα ζηταγες σχτο περιπου σε τετοια περιπτωση ; Να μην ειμαι εκτος αγορας αλλα να μην υποτιμησω και τη δουλεια μου κιολας !

    - - - Ενημερώθηκε - - -

    Εγω να κανω τα παντα αλλα ποσες περιπου ημερες θα μου παρουν αυτα ;

  6. (επάνω) - Ανάρτηση #6
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Για τις απαιτήσεις των χώρων κύριας χρήσης δες τον Κτιριοδομικό Κανονισμό.

    Όπως σου είπα η αμοιβή μας σ' αυτές τις εργασίες καλύτερα να υπολογίζεται βάσει των ωρών απασχόλησης.
    Οι ώρες που θα απαιτηθούν εξαρτώνται από:
    α) Τον μηχανικό και την εμπειρία του σε ανάλογες άδειες, όπως και τις γνώσεις του και την καπατσοσύνη του!
    β) Τις δημόσιες υπηρεσίες των οποίων η ανταπόκριση είναι διαφορετική από περιοχή σε περιοχή.
    Άρα δεν έχει νόημα να σου πω εγώ θα χρειαστώ π.χ. 40 ώρες και θα χρέωνα 800¤+ΦΠΑ.
    Διότι απλά δεν συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

  7. (επάνω) - Ανάρτηση #7
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος milt δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    21.06.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    491
    Εύσημα

    έδωσε
    152
    έλαβε
    117
    Αρχεία

    Λήψεις
    120
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    έχουν αλλάξει τα πράγματα σχετικά με το που θα πας.....νέος τρόπος έκδοσης άδειας λειτουργίας με Γνωστοποίηση....δες την,δεν περνάς πυροσβεστική,ούτε υγειονομικό, αλλά πρέπει να τηρείς τις προδιαγραφές για τυχόν έλεγχο καθώς υπογράφεις υπεύθυνες δηλώσεις ότι τηρούνται...

    ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/33565/2013
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη milt : 04.01.2015 στις 14:19

  8. (επάνω) - Ανάρτηση #8
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους asak
    Εγγραφή
    16.04.2014
    Αναρτ.
    558
    Εύσημα

    έδωσε
    58
    έλαβε
    43
    Αρχεία

    Λήψεις
    35
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Ο λανθάνων χρόνος εργασίας που είχαμε οι μηχανικοί σχετικά με μετακινήσεις προς Δημόσιες Υπηρεσίες μπορεί να αλλάζει, όχι ακόμα τόσο δραματικά αλλά αλλάζει.
    Αυτό που έχει αλλάξει δραματικά είναι η ευθύνη πλέον που επωμιζόμαστε που δεν μετακυλίεται προς τους Δημόσιους Υπαλλήλους αλλά μας συνοδεύει πιστά.
    Έτσι οι μελέτες και οι δηλώσεις μας χρειάζονται περισσότερο υπευθυνότητα και προσοχή.
    Γι αυτό το λόγο αμειβόμαστε πρωτίστως και ευτυχώς τον λανθάνων χρόνο εργασίας όπως ανέφερα προηγουμένως να τον αφιερώνουμε πλέον στον πολύτιμο χρόνο της μελέτης.
    Για να καταλήξω θα πω ότι οι αμοιβές μας όχι μόνο δεν ελαχιστοποιούνται από τις δημοσιονομικές αλλαγές αλλά μπορεί και σε κάποιες περιπτώσεις να επαυξάνουν και σε πολλές ακόμα να προσδιορίζονται εξ αρχής.

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2016, 12:34
  2. Άδεια Γυμναστηρίου ή Αθλητικός Σύλλογος
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.09.2015, 21:03
  3. ΝΟΚ: Άδεια λειτουργίας KYΕ
    Από το μέλος kartassio στη θεματική κατηγορία ΓΟΚ - ΝΟΚ - Κτιριοδομικός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 13.07.2014, 13:09
  4. Άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπείας
    Από το μέλος Γιωργος Σ στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.03.2013, 11:37

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •