win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 2 από σύνολο 2
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    ηλεκτρονικος
    Το μέλος a.logo δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.06.2014
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αναρτ.
    1
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή Πρόβλημα με νομιμοποίηση κτηρίου προ του 1955

    Καλησπέρα λέγομαι Αντώνης και έχω και εγώ ένα πρόβλημα για δυνατούς λύτες

    Πριν τρία χρόνια αγόρασα μια μονοκατοικία και δεν υπήρχε τότε άδεια παρά μόνο μια άδεια για το πανωσήκομα η οποία είναι του 52 …
    Θέλοντας να νομιμοποιήσω το ακίνητο μπήκα σε μια μεγάλη περιπέτεια
    Κατέθεσα αρχικά με έναν μηχανικό τα εξής χαρτιά
    Συμβόλαιο που δείχνει ότι μου ανήκει
    Ένα παλιό συμβόλαιο από τον παλιό ιδιοκτήτη
    Ένα τοπογραφικό του σπιτιού
    Μια υπεύθυνη δήλωση ότι το κτίσμα είναι προ του 55
    Την άδεια από το πάνω κομμάτι μιας και η πολεοδομία μου λέει ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο για τόσο παλιό σπίτι λόγω καταστροφής των έγγραφων
    Το σπίτι έχει δυο ρολόγια δεη ένα για το πάνω και ένα για το κάτω σπίτι με ημερομηνίες σύνδεσης το ένα το 37 και το άλλο το 52
    Αεροφωτογραφία με ερμηνεία
    Τα πρώτα προβλήματα είναι τα εξής
    Η αρίθμηση της άδειας δεν είναι ιδία με το συμβόλαιο μου δηλαδή το συμβόλαιο γράφει τρέχα γύρευε 74 και η άδεια τρέχα γύρευε 78. Πάω στην οδοποιία και ζητώ ταυτοποίηση των δυο αριθμών και μου λένε ότι δεν μπορούν να το κάνουν γιατί η αρίθμηση δεν έχει γίνει από το δήμο ……… μετά από παρακάλια μου φτιάχνουν ένα σκαρίφημα ίδιο με αυτό που έχει η άδεια πίσω και αφού συνεννοούνται με αυτόν στην πολεοδομία ,έχει σημασία, αυτό το κομμάτι μου δίνουν αυτό το χαρτί που υποτίθεται ότι τον καλύπτει αυτόν στην πολεοδομία μιας και μίλησαν και μαζί.
    Του πάω το χαρτί και μου λέει ότι το χαρτί αυτό δεν τον καλύπτει κι ότι έχω και ένα άλλο θέμα ότι στην άδεια που δεν μπορώ να ταυτοποίηση έτσι και αλλιώς έχω και μια διαφορά 3 τετραγωνικά που δεν ξέρει ποτέ μπορεί να έχουν χτιστή μα του λέω στην αεροφωτογραφία με την ερμηνεία ης είναι τα ιδία με το τωρινό τοπογραφικό αλλά και πάλι δεν τον καλύπτει.

    Τέλος όταν τον ρώτησα τι μπορώ να κάνω για τα θέματα αυτά μου είπε τίποτα και να το πάω με τον νέο νόμο που παίρνει την ευθύνη ο ιδιώτης.

    Θέλει κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη a.logo : 16.06.2014 στις 19:39

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Ο μηχανικός σου που έχει όλα τα σχέδια και τα έγγραφα είναι ο πλέον αρμόδιος να σου απαντήσει για τα επόμενα βήματα.

    Το φόρουμ αυτό είναι για υποστήριξη και αλληλοβοήθεια μηχανικών και όχι για να προτείνουμε λύσεις σε προβλήματα ιδιωτών.

    Ως ηλεκτρονικός είμαι σίγουρος ότι μπορείς να συνεισφέρεις και εσύ στην κοινότητά μας.

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με το XL TOP
    Από το μέλος mixalis_b_a στη θεματική κατηγορία Τοπογραφικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 10.08.2019, 12:39
  2. N.4178/13: Νομιμοποίηση αυθαίρετου κτηρίου με τον Ν.4178/13, δηλώσεις αυθαιρεσιών
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.12.2016, 08:13
  3. N.4178/13: Απόδειξη παλαιότητας κτηρίου προ του 1955
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.03.2016, 21:22
  4. Προ 1955: Χορήγηση βεβαίωσης νομιμότητας ως προϋφιστάμενο του 1955 ή πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος;
    Από το μέλος tasos στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.08.2015, 01:24
  5. Πρόβλημα με συνυπογραφή
    Από το μέλος αχιλλεας στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.08.2012, 12:34

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •