Σε προηγούμενα θέματα ανέπτυξα εν συντομία κάποια επιχειρήματα:Θα περίμενα και από άλλες παρατάξεις να τοποθετηθούν και να αναπτύξουν τα επιχειρήματά τους γιατί να επιλέξουμε εκείνες και όχι κάποια άλλη. Να γίνει μια αντιπαράθεση απόψεων και επιχειρημάτων.
Δυστυχώς αυτό δεν έγινε, όχι τουλάχιστον μέχρι στιγμής, όχι εδώ.

Ξεκινώντας λοιπόν από το γενικό (εκλογές ΤΕΕ) και καταλήγοντας στο ειδικό (επιλογή ΕλΕΜ) θα κλείσω με το παρόν θέμα στο οποίο θα σας πω γιατί να μην με επιλέξετε αν τελικά ψηφίσετε και αν επιλέξετε το ψηφοδέλτιο της ΕλΕΜ με το οποίο κατεβαίνω ως υποψήφιος στο κεντρικό (Αθήνα) και στο περιφερειακό τμήμα της Κεντρικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη).

1) Η σύζυγος θα σας είναι ευγνώμων! Σίγουρα θα προτιμούσε τον χρόνο που θα αφιερώσω στο ΤΕΕ, αν τυχόν εκλεγώ, να τον αφιερώσω στην οικογένεια.

2) Πρώτη φορά βάζω υποψηφιότητα και δεν είμαι γνώστης των διαδικασιών στα όργανα του ΤΕΕ, τώρα μαθαίνω. Αυτό δεν με δικαιολογεί, θα έπρεπε όλοι μας να γνωρίζουμε και τα όργανα και τις διαδικασίες.

3) Αν περιμένετε να σας παρέχω "εξυπηρετήσεις" διότι είστε φίλοι μου ή συνεργάτες μου, φοβάμαι ότι θα σας απογοητεύσω.

4) Δεν έχω σταθερές απόψεις! Δεν φοβάμαι να αλλάξω θέση αν πεισθώ για το ορθό των επιχειρημάτων του συνομιλητή μου. Σταθερές αρχές έχω. Κι αυτές συνοψίζονται στην
i) τοποθέτηση των εξυπηρετούμενων συμφερόντων με την εξής σειρά: κοινωνία -> συντεχνία (μηχανικοί) -> οικογένεια -> άτομο και όχι το αντίστροφο
ii) τήρηση των δημοκρατικών αρχών (αρχή της πλειοψηφίας, του διαλόγου και της ελεύθερης έκφρασης άνευ λογοκρισίας στα πλαίσια πάντα της ευπρέπειας)
iii) ελεύθερη βούληση του κάθε ατόμου που αποφασίζει βάσει των προσωπικών του αρχών, αξιών και κρίσης

5) Τις θέσεις μου σε κάποια ζητήματα που μας αφορούν ως μηχανικούς τις έχω αναπτύξει σε άλλα θέματα στο eMichanikos.gr και πρόσφατα και στο παρελθόν.
Μία απ' αυτές, βασική για μένα, είναι η εξής: Είμαι υπέρ της ύπαρξης του ΤΕΕ, αλλά θεωρώ ότι πρέπει η εγγραφή σ' αυτό να είναι προαιρετική, ανεξάρτητα αν το ΤΕΕ θα εξακολουθεί να χορηγεί επαγγελματικά δικαιώματα. (αρχή: ελεύθερη βούληση)
Επίσης, μέλη του ΤΕΕ θα πρέπει να είναι όλοι οι μηχανικοί ΠΕ και ΤΕ, ειδικά όταν τα ΤΕΙ έχουν, καλώς ή κακώς δεν το εξετάζω, ενταχθεί στην ανώτατη εκπαίδευση.
Ακόμη, υποστηρίζω την κατάργηση όλων των φόρων/εισφορών υπέρ τρίτων, εκτός του 2% υπέρ ΤΕΕ και του 3% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ κ.λπ., γεγονός που δημιουργεί πρόβλημα στα ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ.
Είμαι υπέρ της ελεύθερης δημιουργίας και ιδιωτικών πανεπιστημίων αρκεί να υπάρχει αξιολόγηση και έλεγχος της λειτουργίας τους. Αυτό δεν αντικρούει το γεγονός ότι είμαι υπέρ της δημόσιας και δωρεάν ποιοτικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, (στο ΑΠΘ σπούδασα) κάτι που θεωρώ ότι δεν ισχύει προς το παρόν.
Πολλές απ' αυτές τις θέσεις θα σας βρουν αντίθετους, αλλά δεν φοβάμαι να τις εκθέσω ούτε επιθυμώ να σας φέρω προ εκπλήξεων.

6) Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι, παλιότεροι και πιο έμπειροι ή πιο νέοι και ορεξάτοι, με τις ίδιες αρχές και αξίες που πρεσβεύω, καλύτεροι εμού για την εκπροσώπηση των μηχανικών στα συλλογικά μας όργανα.

7) Θεωρώ εαυτόν sui generis (ιδιόρρυθμο). Αυτό βέβαια μπορεί να θεωρηθεί και θετικό σε μια εποχή ιδιόρρυθμων καταστάσεων, αλλά μάλλον για τους περισσότερους είναι επιχείρημα για να μην με ψηφίσετε!