Καλησπέρα θέλω μια βοήθεια για κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει.
Εξετάζω γήπεδο εκτός σχεδίου Αθηναϊκού Δήμου για λογαριασμό υποψήφιου αγοραστή και όπως δηλώνεται στο τοπογραφικό

''Είναι εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου και εντός ζώνης 500μ αυτού.Εμπίπτει δε εντός Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου και ειδικότερα εντός ζώνης περιαστικού πρασίνου όπως αυτή τέθηκε με το ΦΕΚ 527Δ'/89 και τροποποιήθηκε με τα ΦΕΚ 1254Δ'/92 και δεν έχει γίνει αναθεώρηση του Γ.Π.Σ. του Δήμου με ένταξη της περιοχής στο σχέδιο πόλης και κύρηξης της απαλλοτρίωσης για τη δημιουργία κοινόχρηστου χώρου.''

Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1) Υπάρχει περίπτωση το γήπεδο αυτό να το διεκδικεί ο Δήμος και πώς μπορώ να το πληροφορηθώ??

2) Πώς μπορεί κάποιος να μάθει εάν ο Δήμος σκοπεύει (και εάν έχει τη δυνατότητα ) να το απαλλοτριώσει?

3) Τι σημαίνει ''δεν έχει γίνει αναθεώρηση του Γ.Π.Σ. του Δήμου με ένταξη της περιοχής στο σχέδιο πόλης και κύρηξης της απαλλοτρίωσης για τη δημιουργία κοινόχρηστου χώρου.''??
Μήπως ότι καποτε θα αποτελέσει κοινόχρηστο/κοινωφελή χώρο??

4) Ο Δήμος μπορεί να κάνει τα παραπάνω όταν υπάρχουν τίτλοι κτήσεως που να θεμελιώνουν δικαιώματα στους ιδιοκτήτες??

Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι εάν η αγορά είναι εξασφαλισμένη ή εάν αργότερα μπορεί να απαλλοτριωθεί μέρος του ακινήτου για κοινωφελής λόγους.

Θα ξεκινήσω από την πολεοδομία του εν λόγω Δήμου αλλά οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ