Καλησπέρα σε όλους σας.

Είμαι καινούργιος μηχανικός, αποφοίτησα και τελείωσα την στρατιωτική μου θητεία και είμαι έτοιμος να βγω στην αγορά εργασίας.

Ανακάλυψα απο φίλους μηχανικούς ένα ιδιωτικό κέντρο διεξαγωγής σεμιναρίων για μηχανικούς που έχει παραρτήματα σε διάφορα μέρη της χώρας και αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς απο εσάς αν είναι αξιόπιστα τα κέντρα αυτά στο αν παρέχουν ουσιαστική πιστοποίηση σε σχεδιαστικά, στατικά και άλλα προγράμματα που θα χρειαστούμε στην πράξη να γνωρίζουμε οι νέοι μηχανικοί πρωτού βγούμε στην αγορά εργασίας. Βέβαια κάνουν και πολλά ακόμα σεμινάρια, μέχρι και για ενεργειακούς επιθεωρητές.

Φοβάμαι μην είναι απάτες. Απλά είμαι λίγο καχύποπτος επειδή είναι ιδιωτικά κέντρα διεξαγωγής σεμιναρίων. Τι θα πρέπει να κοιτάξω για να βεβαιωθω οτι δεν είναι απάτες, και πόσα άλλα ιδιωτικά κέντρα διεξαγωγής σεμιναρίων υπάρχουν που είναι πιστοποιημένα και αναγνωρισμένα, ώστε να το ψάξω περισσότερο στην περίπτωση που όντως είναι αναγνωρισμένα απο άποψη τιμής-κόστους μήπως με συμφέρει να τα παρακολουθήσω εκεί και όχι στο ΙΕΚΕΜ - ΤΕΕ επειδή γνωρίζω και το έχω ακούσει απο πολλούς οτι είναι τσουχτερά τα κόστοι.

Επίσης θα με χαροποιούσε πολύ αν είχε κάποιος πιο παλιός και έμπειρος Πολιτικός Μηχανικός να μου προτείνει τι σεμινάρια θεωρούνται σαν τα απολοίτως απαραίτητα να γνωρίζεις ως νέος μηχανικός (όσον αφορά σχεδιαστικά και στατικά προγράμματα).


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την καλοσύνη και την κατανόηση σας.