win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 5 από σύνολο 5
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή Συμφωνητικό σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ

    Ένα γενικής μορφής ιδιωτικό συμφωνητικό σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ θα βρείτε ΕΔΩ.

    Είναι σε μορφή dot, δηλαδή "προτύπου Word".
    Το κατεβάζετε και το προσθέτετε στον φάκελο με τα δικά σας πρότυπα Word.
    Όταν θέλετε να δημιουργήσετε ένα νέο συμφωνητικό:
    • ανοίγετε το Word
    • από το κουμπί του Office (πάνω αριστερά) επιλέγετε το "Δημιουργία"
    • από την αριστερή στήλη του παραθύρου διαλόγου επιλέγετε "Τα πρότυπά μου"
    • στο παράθυρο που θα εμφανιστεί επιλέγετε το πρότυπο που μόλις κατεβάσατε.

    Τα παραπάνω ισχύουν για το Word 2007 που έχω.
    Το αρχείο ανοίγει και σε παλιότερες εκδόσεις του Word (>1997) αλλά η εμφάνιση των μενού που περιέγραψα δεν είναι η ίδια.

    Αν έχετε κάποιες παρατηρήσεις/συμπληρώσεις/διορθώσεις επ' αυτού, ευχαρίστως να τις συζητήσουμε στο παρόν θέμα.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Χάρη, προτείνω, ως μη απαιτούμενα από τη νομοθεσία, να διαγραφούν τα παρακάτω.
    Στο 2 το
    Θα εκπονηθούν εντός 30 ημερολογιακών ημερών, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τη σχετική νομοθεσία, τις σχετικές εγκυκλίους, τις προδιαγραφές και τους κανόνες της τεχνικής και της επιστήμης και θα υποβληθούν στις αρμόδιες υπηρεσίες, όλες οι απαιτούμενες σειρές σχεδίων και τευχών υπολογισμών, σε ψηφιακή ή/και έντυπη μορφή, σύμφωνα με τις ισχύουσα νομοθεσία
    Στο 4 το
    Ενδεικτικό χρονοδιάγραμμα εξέλιξης του έργου αναλόγως της χρηματοδότησης του δίνεται παρακάτω: κλπ
    Διαγραφή των 5,6,9,11
    5. Ο «ΕΝΤΟΛΕΑΣ» αποδέχεται ότι η τελική νόμιμη αμοιβή της μελέτης θα υπολογιστεί σύμφωνα με τον προϋπολογισμό της μελέτης, ως θα παραδοθεί, συντασσόμενος κατά τις οικείες διατάξεις.
    6. Ο «ΕΝΤΟΛΕΑΣ» αποδέχεται ότι η νόμιμη αμοιβή επίβλεψης θα υπολογιστεί κατά τον νόμο, σύμφωνα με τη συνολική δαπάνη που θα πραγματοποιηθεί για την κατασκευή του έργου.
    9. Η κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής δίνεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της συμφωνίας το οποίο είναι η αναφορά με τίτλο «ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΜΟΙΒΩΝ» με τα σημεία γνησιότητας και το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας.
    Τυχόν ελάσσονες τροποποιήσεις του έργου που δεν επιβάλλουν αλλαγή της συμφωνηθείσας αμοιβής, θα αποτυπώνονται μόνο στο αναθεωρημένο αντίγραφο του υπολογισμού αμοιβών.
    11. Η παρούσα σύμβαση θα κατατεθεί στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.) και με βάση τα στοιχεία της θα υπολογιστούν και θα καταβληθούν οι όποιες απαιτούμενες εισφορές (π.χ. υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ) και λοιπά δικαιώματα
    Σε αντικατάσταση του 9 μπορεί να γίνει καταγραφή της κατανομής της συμφωνηθείσης αμοιβής, δηλαδή
    • Αρχιτεκτονική μελέτη ΧΧΧ¤
    • Στατική μελέτη χχχ¤
    • κλπ
    ώστε σε περίπτωση διεκδίκησης αμοιβής, να υπάρχει καταγεγραμμένο το ποσό της διεκδίκησης.

    Αν θέλουμε να μπούνε ποινικές ρήτρες, χρονοδιαγράμματα κλπ, μπορούν να μπουν, κάθε σωστή σύμβαση πρέπει να τα περιέχει, αλλά δεν τα απαιτεί ο νόμος.

  3. (επάνω) - Ανάρτηση #3
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Να σημειώσω ότι το συμφωνητικό που έγραψα είναι μια πρόταση και τίποτα περισσότερο.
    Όποιος θέλει το τροποποιεί για να καλύψει τις ανάγκες του.

    Τώρα, πάνω σ' αυτά που λες Κώστα:
    Το 2ο άρθρο και ειδικότερα τον χρόνο υλοποίησης των εργασιών, το πρόσθεσα με δική μου πρωτοβουλία γιατί θέλω να υπάρχει και εγγράφως δέσμευση για τον χρόνο υλοποίησης της μελέτης/επίβλεψης.
    Όπως όμως θα πρόσεξες, δεν έχω αναφέρει ρήτρες σε περίπτωση υπέρβασης του χρόνου αλλά ούτε και bonus σε περίπτωση υλοποίησης πριν τον προβλεπόμενο χρόνο.
    Σε μια πιο λιτή γραφή θα μπορούσε να παραληφθεί. Σε μια πλουσιότερη να γραφούν και παράγραφοι με ρήτρες/bonus.

    Το 5ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 9. Δες ΕΔΩ.

    Το 6ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 10.

    Το 7ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 11.

    Το 10ο άρθρο είναι απαιτούμενο σύμφωνα με τα πρότυπα του ΤΕΕ. Εκεί αναφέρεται ως 5.

    Το 12ο άρθρο είναι υποχρέωσή μας σύμφωνα με τον Ν.3919/11 και τη νομοθεσία που αφορά τις εισφορές μας και το ΦΕΜ και αναφέρεται για να γίνει αντιληπτό αυτό από τον αντισυμβαλλόμενο (κύριο του έργου) ότι α) δεν είμαστε εμείς που θέλουμε να υπογράφουμε συμφωνητικά, εμάς μας αρκεί ο λόγος του και β) ότι έχουμε έξοδα εκτός των άλλων για εφορία και ΤΣΜΕΔΕ.

    Υπενθυμίζω ότι το συμφωνητικό έγινε βάσει των απαιτήσεων του ΤΕΕ, όπως άλλωστε αναφέρει και ο τίτλος του.
    Το αν οι απαιτήσεις αυτές του ΤΕΕ είναι σύννομες ή όχι δεν το εξετάζουμε εδώ. Η άποψή μου, που έχω καταθέσει σε άλλα θέματα, είναι ότι δεν είναι σύννομες!

    Υ.Γ.: Η αρίθμηση που αναφέρεις στην παραπάνω ανάρτησης είναι μείον ένα ( ; ).

  4. (επάνω) - Ανάρτηση #4
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το μέλος Kostas2002 δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    19.01.2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Αναρτ.
    358
    Εύσημα

    έδωσε
    2
    έλαβε
    34
    Αρχεία

    Λήψεις
    145
    Ανέβασε
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά δεν έχω καταθέσει ούτε θα καταθέσω συμφωνητικό όπως το θέλει το ΤΕΕ αλλά όπως προβλέπει ο νόμος.
    Οπότε δεν μπορώ να συμβάλλω σε κάτι που δεν πρόκειται να κάνω...

    υ.γ. copy/paste τα έκανα.

  5. (επάνω) - Ανάρτηση #5
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.888
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.400
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Δεν αντιλέγω, όπως έγραψα παραπάνω, ούτε εγώ συμφωνώ με αυτά που προσπαθεί αν επιβάλλει το ΤΕΕ ως υποχρεωτικά.
    Το συμφωνητικό το έγραψα για να βοηθήσω συναδέλφους και μόνο. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει στη μορφή που ανέβασα, προς το παρόν τουλάχιστον. Όταν θα έχω μια ανάλογη δουλειά θα σκεφτώ τότε το τι θα κάνω.

    Υ.Γ.: Περίεργο μου φαίνεται που αλλάζει η αρίθμηση. Word 2007 έχω.

Παρόμοια θέματα

  1. Πρότυπα ΕΛΟΤ για μεταλλικές κατασκευές
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Μεταλλικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.03.2015, 13:40
  2. N.4178/13: Συμφωνητικό
    Από το μέλος ioannatz στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 06.11.2013, 12:37
  3. N.4014/11: Συμφωνητικό για τακτοποίηση αυθαιρέτου
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.01.2013, 09:04
  4. Συμφωνητικό για έργο
    Από το μέλος ge_liakos στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταία Ανάρτηση: 22.01.2012, 14:48

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •